Zëri Islam
Es selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ju deshirojme caste te mira ne forumin 'Zeri Islam', duke deshiruar qe te perfitoni nga ky forum.
Ne qofte se nuk jeni te regjistruar ne forum, atehehere klikoni ne butonin Regjistrohu dhe kjo nuk do te ju marre kohe me shume se 30 sec, ne qofte se jeni i regjistruar, atehere mund te hyni ne forum, duke klikuar ne butonin Identifikohu.
Zëri Islam


 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Es selamu alejkum vellezer dhe motra. Forumi "Zeri Islam" me permbajtje fetare, sapo eshte hapur dhe ka nevoje per anetare. Ndihmoni te perhapet fjala e All-llahut.
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
Kujtimi (163)
 
abdullahemin-besnikmumin (30)
 
Mustaf (16)
 
Armendi (15)
 
arbnora (13)
 
antimunafikun (9)
 
albert (3)
 
fatlume neziri (3)
 
Ardita (1)
 
Muhamedin.K (1)
 
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Zekati
Sat Sep 17, 2011 4:01 am nga Armendi

» enis rama , nevoja jone per ALLAHUN
Sat Sep 17, 2011 3:53 am nga Armendi

» Ramazani
Sat Sep 17, 2011 3:46 am nga Armendi

» Njëzet e dy pyetje prej priftit për muslimanin,e një pyetje nga muslimani!
Mon Jun 20, 2011 10:54 am nga Kujtimi

» libri riajdu salihi vellimi i pare ne shitje
Mon Jun 20, 2011 10:53 am nga Kujtimi

» rruga me eshkurter per ne xhennet - enis rama
Thu Jun 09, 2011 2:37 pm nga abdullahemin-besnikmumin

» Teoria e re: Ne fakt njeriu nuk e mka prejardhjen prej majmunit
Wed Jan 05, 2011 1:43 am nga Kujtimi

» Hadithi i dites
Fri Dec 31, 2010 11:22 pm nga Kujtimi

» Të diplomuarit e parë të akademisë pedagogjike islame në Gjermani
Fri Dec 31, 2010 11:18 pm nga Kujtimi

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 10 më Thu Aug 18, 2016 6:38 pm
Statistikat
Forumi ka 55 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri marisoltompson

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 210 artikuj v 152 temat
Ora
Affiliates
free forum
Vizitat nderkombetare
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Xhamia e parë në Arktik

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kujtimi
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 163
Pikët : 523
Allahu të shpërbleftë : 4
Join date : 31/08/2010
Age : 28
Location : Prizren

MesazhTitulli: Xhamia e parë në Arktik   Sun Oct 31, 2010 4:45 am

Xhamia e parë në Arktik
Në veri të Kanadasë popullsia muslimane është në rritje, nga java e ardhshme në shërbim do ta kenë xhaminë me minare dhjetë metra, në katër nivele

"Është shumë e bukur, kur ia ndezim dritat natën", thotë një nga anëtarët e komisionit të xhamisë, Amier Suliman, për AFP.

Nevojitet vetëm lyerja përfundimtare dhe rregullimi i tualetit, dhe xhamia e parë në Arktik do të jetë gati për promovimin festiv. Pjesët e saj kanë ardhur nga një distancë prej 4000 km, duke marrë parasysh se materiali ndërtimor dhe fuqia punëtore këtu janë shumë të shtrenjta.

"Kjo është minarja e parë në Arktik. Disa do të thonë se ky është kufi i ri i Islamit. Megjithatë, për mua është i rëndësishëm, sepse deri dje namazet e xhumasë i kemi falur në kishën katolike dhe në rimorkio, dhe tani kemi një vend të vërtetë për falje, me minare të vërtetë", tha Suliman.

Inuvik është qytet me 4.000 banorë, ku rreth 80 prej tyre janë musliman. Ky komunitet nuk kishte para të mjaftueshme për ta ndërtuar një xhami nga themeli, prandaj e kishin rimodeluar një shtëpi në afërsi të pyllit.

Muslimanët nga Inuviku janë kryesisht me origjinë sudaneze, libaneze dhe egjiptiane. Xhamia e tyre do të hapet më 5 Nëntor.www.islamgjakova.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://zeri-islam.albanianforum.net
 
Xhamia e parë në Arktik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zëri Islam :: Fillimi :: Lajme islame-
Kërce tek: