Zëri Islam
Es selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ju deshirojme caste te mira ne forumin 'Zeri Islam', duke deshiruar qe te perfitoni nga ky forum.
Ne qofte se nuk jeni te regjistruar ne forum, atehehere klikoni ne butonin Regjistrohu dhe kjo nuk do te ju marre kohe me shume se 30 sec, ne qofte se jeni i regjistruar, atehere mund te hyni ne forum, duke klikuar ne butonin Identifikohu.
Zëri Islam


 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Es selamu alejkum vellezer dhe motra. Forumi "Zeri Islam" me permbajtje fetare, sapo eshte hapur dhe ka nevoje per anetare. Ndihmoni te perhapet fjala e All-llahut.
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
Kujtimi (163)
 
abdullahemin-besnikmumin (30)
 
Mustaf (16)
 
Armendi (15)
 
arbnora (13)
 
antimunafikun (9)
 
albert (3)
 
fatlume neziri (3)
 
Ardita (1)
 
Muhamedin.K (1)
 
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Zekati
Sat Sep 17, 2011 4:01 am nga Armendi

» enis rama , nevoja jone per ALLAHUN
Sat Sep 17, 2011 3:53 am nga Armendi

» Ramazani
Sat Sep 17, 2011 3:46 am nga Armendi

» Njëzet e dy pyetje prej priftit për muslimanin,e një pyetje nga muslimani!
Mon Jun 20, 2011 10:54 am nga Kujtimi

» libri riajdu salihi vellimi i pare ne shitje
Mon Jun 20, 2011 10:53 am nga Kujtimi

» rruga me eshkurter per ne xhennet - enis rama
Thu Jun 09, 2011 2:37 pm nga abdullahemin-besnikmumin

» Teoria e re: Ne fakt njeriu nuk e mka prejardhjen prej majmunit
Wed Jan 05, 2011 1:43 am nga Kujtimi

» Hadithi i dites
Fri Dec 31, 2010 11:22 pm nga Kujtimi

» Të diplomuarit e parë të akademisë pedagogjike islame në Gjermani
Fri Dec 31, 2010 11:18 pm nga Kujtimi

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 10 më Thu Aug 18, 2016 6:38 pm
Statistikat
Forumi ka 55 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri marisoltompson

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 210 artikuj v 152 temat
Ora
Affiliates
free forum
Vizitat nderkombetare
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Mekë: Faza e parë e zgjerimit të Xhamisë së Madhe në përfundim

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kujtimi
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 163
Pikët : 523
Allahu të shpërbleftë : 4
Join date : 31/08/2010
Age : 28
Location : Prizren

MesazhTitulli: Mekë: Faza e parë e zgjerimit të Xhamisë së Madhe në përfundim   Mon Dec 27, 2010 5:42 am

Mekë: Faza e parë e zgjerimit të Xhamisë së Madhe në përfundimShembja e mbi 2.000 objekteve, si pjesë e fazës së parë të zgjerimit të oborrit verior të Xhamisë së Madhe, pothuajse ka përfunduar, deklaroi El Turaimi Assam, nënkryetari i Komisionit i cili mbikëqyr punimet rret zgjerimit

Rreth 30 miliardë rial u janë paguar pronarëve të 2.250 objekteve, derisa tarifat e mbetura do të paguhen pas përfundimit të procesit.

"Nevojiten edhe 961 objekte për fazën e dytë të projektit, me çka do të realizohet zgjerimi më i madh në historinë e Xhamisë së Madhe", tha El Turaimi.

Zgjerimi, i cili pas përfundimit do të ndryshoj pamjen e Xhamisë së Madhe, është urdhëruar nga mbikëqyrësi i dy tempujve të shenjtë mbretit Abdullah që në janar të vitit 2008, dhe do të mundësoj strehim edhe për 500.000 besimtarë në një hapësirë të gjerë për namaz, të cilat do të bëhen në pjesët veriore dhe veriperëndimore të xhamisë.

Zgjerimi përfshin hapësirën prej 370.000 metra katrorë dhe përfshin ndërtimin e hoteleve të reja, objekteve të banimit, qendrave tregtare dhe shërbimeve publike.

El Turaimi tha se pronarëve të objekteve u janë ofruar prona alternative ose të holla. "Ekzistojnë edhe disa objekte, pronarët e të cilëve nuk janë shfaqur ende para Komitetit me dëshmi të pronës. Pronat e tilla do të regjistrohen si pronë shtetërore. Dhe nëse në të ardhmen do të paraqitet kërkesa e pronarit, pas përfundimit të procedurave të nevojshme ato do të kompensohen", tha ai duke shtuar se vlerësimin e pronës e bëjnë ekspertët nga agjencitë dhe departamentet e ndryshme.

Sipas El Turaimit, objektet që do të merren në fazën e dytë, përfshirë këtu 386 parcela për zgjerimin e oborrit verior, 341 parcela për ndërtimin e tuneleve për këmbësorë dhe 235 parcela për stacionin qendror.

Do të ndërtohen dy tunele të këmbësorëve që do të çojnë deri në Xhaminë e Madhe, njëri do të fillojë nga selia e Mbrojtjes Civile në rrugën El Haxhun, dhe tjetri nga tregu i gjelbër në rrugën Omer bih Abdul Aziz. Këtu, gjithashtu do të jenë tunelet për raste emergjente të cilat do të fillojnë nga rruga Halid el-Valid, dhe do të lidhen me këto dy tunele.

"Vlerat e Pronës kanë kaluar 300.000-450.000 rial. Pronarët e disa objekteve janë duke e shtyrë shitjen, ndërsa disa të tjerë i kanë dyfishuar çmimet e tyre. Një numër i madh i qytetarëve, toka e të cilëve u është marrë për zgjerim, janë rivendosur në vend tjera dhe kanë ndërtuar shtëpi", tha Saad el-Sherif, ekspert i patundshmërisë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://zeri-islam.albanianforum.net
 
Mekë: Faza e parë e zgjerimit të Xhamisë së Madhe në përfundim
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zëri Islam :: Fillimi :: Lajme islame-
Kërce tek: