Zëri Islam
Es selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ju deshirojme caste te mira ne forumin 'Zeri Islam', duke deshiruar qe te perfitoni nga ky forum.
Ne qofte se nuk jeni te regjistruar ne forum, atehehere klikoni ne butonin Regjistrohu dhe kjo nuk do te ju marre kohe me shume se 30 sec, ne qofte se jeni i regjistruar, atehere mund te hyni ne forum, duke klikuar ne butonin Identifikohu.
Zëri Islam


 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Es selamu alejkum vellezer dhe motra. Forumi "Zeri Islam" me permbajtje fetare, sapo eshte hapur dhe ka nevoje per anetare. Ndihmoni te perhapet fjala e All-llahut.
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
Kujtimi (163)
 
abdullahemin-besnikmumin (30)
 
Mustaf (16)
 
Armendi (15)
 
arbnora (13)
 
antimunafikun (9)
 
albert (3)
 
fatlume neziri (3)
 
Ardita (1)
 
Muhamedin.K (1)
 
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Zekati
Sat Sep 17, 2011 4:01 am nga Armendi

» enis rama , nevoja jone per ALLAHUN
Sat Sep 17, 2011 3:53 am nga Armendi

» Ramazani
Sat Sep 17, 2011 3:46 am nga Armendi

» Njëzet e dy pyetje prej priftit për muslimanin,e një pyetje nga muslimani!
Mon Jun 20, 2011 10:54 am nga Kujtimi

» libri riajdu salihi vellimi i pare ne shitje
Mon Jun 20, 2011 10:53 am nga Kujtimi

» rruga me eshkurter per ne xhennet - enis rama
Thu Jun 09, 2011 2:37 pm nga abdullahemin-besnikmumin

» Teoria e re: Ne fakt njeriu nuk e mka prejardhjen prej majmunit
Wed Jan 05, 2011 1:43 am nga Kujtimi

» Hadithi i dites
Fri Dec 31, 2010 11:22 pm nga Kujtimi

» Të diplomuarit e parë të akademisë pedagogjike islame në Gjermani
Fri Dec 31, 2010 11:18 pm nga Kujtimi

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 10 më Thu Aug 18, 2016 6:38 pm
Statistikat
Forumi ka 55 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri marisoltompson

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 210 artikuj v 152 temat
Ora
Affiliates
free forum
Vizitat nderkombetare
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 SHEHADETI -I-

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kujtimi
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 163
Pikët : 523
Allahu të shpërbleftë : 4
Join date : 31/08/2010
Age : 28
Location : Prizren

MesazhTitulli: SHEHADETI -I-    Wed Oct 06, 2010 1:18 am

Shehadeti është Dëshmi. Me dëshmue në njësijen e Allahut xh.sh. dhe me dëshmue se Muhammedi a.s. është i dërguari i Allahut xh.sh.

Me ketë kuptohet se shehadeti është qelsi për me hy në Islam, qelsi për me hy në xhennet.

Dëshmija! Fjalë e vogel me kuptim shumë të madh.

Kjo ështe fjalë revulusyonare.

Njeriu kur e thotë fjalen." ESHHEDU EN LA ILAHE ILLALLA VE ESHHEDU ENNE MUHAMMEDEN ABDUHU VE RESULUHU" ku don të thote: Unë dëshmoj se jashta Allahut Zot nuk ka dhe unë dëshmoi se Muhammedi është robi dhe i dërguari i Allahut" Ai bën nje revulusjon të madh në jeten e vet...

Kjo fjal e merr njeriun prej errësijes të kufrit e qet në dritën e Imanit, në dritën e Islamit.

Prej jetës jo besimit e bije në jetën e besimit.

Prej jetes pa namaz, pa agjërim, pa zeqat e bije në jeten e namazit, të agjërimit, të zeqatit e tjera.

Prej jetës të fliqët me bixhoz, me alkohol, me pa moralitet e bije në jetën e pastër nga këto mekate.

Nuk ka dyshim se kuptimet e larta te këtyre fjalëve e bëjnë njeriun që të drishohet në çdo aspekt të jetës. Per qeket shehadeti e ka një randësi shumë të madhe...

Mulimanit i takon që ai ta thote shehadetin me zember, të lëshoje roj shehadeti në zembren e ati, ta luje rolin që duhet të luje. Ta bëje atë që e thotë atë fjalë që të stoliset me stolijat që e sembolizojn Islamin.E ta jetje Islamin në çdo hapë të jetës.

Se qoftëse njeriu e thotë ketë fjalë vetëm me gojë dhe ajo nuk e kalon gryken e fytit që hyje në zember, ku nuk shifen rezultatet e shehadetit në praks të jetes, Islami nuk ka aç far vlere për me i thonen ati. as nuk ka açfar kënaçsije me i pregadit, e nuk açfar armerie për me i premtue ati!..

Përqatë spari here duhet ta kuptojm, kuptimin revulusjonale të fjalëve të shehadetit.

Me fjalën " Unë dëshmoi se jashta Alalhut Zot nuk ka..."

Don të thotë se njeriu i drejtohet Allahut xh.sh. Zotit të gjithësise dhe ai bënë një kontratë me Allahun xh.sh.

" O Allah im! Ti mue më ke krijue, dhe T ije Ai i cili ma ke thonën jetën. Unë të besoi Ty. Unë vetëm tek Ti mbështetëm.Ti je furnizator/ Furnizimi jem dhe i krejt gjithësisë është në dorën tende.Ti je ma i fuqishmi, dhe unë vetëm prej Teje kërkoi ndihmë, se vërtetë ndihma vjen vetëm prej Teje. Unë besoj në Qur'anin dhe besoi se ai është dërgue për të mirën e njerëzisë. Unë besoi se urdhuri Ytë është urdhuri ma i mirë.Unë besoi se ligji ma imiri ma i përsosut për tanë njerëzijen per çdo kohnat ështe ligji i Yte qE na e ke dërgue.

Unë jamë i stolisur me të mirat tuaja, ku ata janë pa të numruara. Unë me të mirat Tuja, vetëm për me fitue knaqsijën tandë kam për me jetue.Unë kur nuk do ta prnoi as një ligj, as një urdhuren e as një mendim qe nuk përputhet me urdhurin Tandë. Unë nuk do te shoqërohem me ata nuk kthehen nga Ti, e as me ata që nuk të don Ty.

Unë besoi se asnjë dobi e as nje damë nuk mundet mem goditur pa caktimin Tandë. Unë me krejt trupin dhe me krejt shpirtin do të bëhem robi Ytë. Dhe krejt jetën time me kete besim da ta jetoi..."

Ketë ose sikur kjo një kontrat bën njeriu me Allahun xh.sh. Kur e thotë pjesën e parë të shehadetit...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://zeri-islam.albanianforum.net
 
SHEHADETI -I-
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zëri Islam :: Kushtet e Islamit :: Shehadeti-
Kërce tek: