Zëri Islam
Es selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ju deshirojme caste te mira ne forumin 'Zeri Islam', duke deshiruar qe te perfitoni nga ky forum.
Ne qofte se nuk jeni te regjistruar ne forum, atehehere klikoni ne butonin Regjistrohu dhe kjo nuk do te ju marre kohe me shume se 30 sec, ne qofte se jeni i regjistruar, atehere mund te hyni ne forum, duke klikuar ne butonin Identifikohu.
Zëri Islam


 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Es selamu alejkum vellezer dhe motra. Forumi "Zeri Islam" me permbajtje fetare, sapo eshte hapur dhe ka nevoje per anetare. Ndihmoni te perhapet fjala e All-llahut.
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
Kujtimi (163)
 
abdullahemin-besnikmumin (30)
 
Mustaf (16)
 
Armendi (15)
 
arbnora (13)
 
antimunafikun (9)
 
albert (3)
 
fatlume neziri (3)
 
Ardita (1)
 
Muhamedin.K (1)
 
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Zekati
Sat Sep 17, 2011 4:01 am nga Armendi

» enis rama , nevoja jone per ALLAHUN
Sat Sep 17, 2011 3:53 am nga Armendi

» Ramazani
Sat Sep 17, 2011 3:46 am nga Armendi

» Njëzet e dy pyetje prej priftit për muslimanin,e një pyetje nga muslimani!
Mon Jun 20, 2011 10:54 am nga Kujtimi

» libri riajdu salihi vellimi i pare ne shitje
Mon Jun 20, 2011 10:53 am nga Kujtimi

» rruga me eshkurter per ne xhennet - enis rama
Thu Jun 09, 2011 2:37 pm nga abdullahemin-besnikmumin

» Teoria e re: Ne fakt njeriu nuk e mka prejardhjen prej majmunit
Wed Jan 05, 2011 1:43 am nga Kujtimi

» Hadithi i dites
Fri Dec 31, 2010 11:22 pm nga Kujtimi

» Të diplomuarit e parë të akademisë pedagogjike islame në Gjermani
Fri Dec 31, 2010 11:18 pm nga Kujtimi

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 10 më Thu Aug 18, 2016 6:38 pm
Statistikat
Forumi ka 55 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri marisoltompson

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 210 artikuj v 152 temat
Ora
Affiliates
free forum
Vizitat nderkombetare
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Filmi dokumentar “Shtatë ditët dhe shtatë qiejt e namazit”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kujtimi
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 163
Pikët : 523
Allahu të shpërbleftë : 4
Join date : 31/08/2010
Age : 28
Location : Prizren

MesazhTitulli: Filmi dokumentar “Shtatë ditët dhe shtatë qiejt e namazit”   Wed Oct 20, 2010 6:52 amFilmi dokumentar “Shtatë ditët dhe shtatë qiejt e namazit”
U shfaq filmi dokumentar “Shtatë ditët dhe shtatë qiejt e namazit”

Më 15.10.2010, në kinemanë ‘’ABC’’ në Prishtinë, u shfaq filmi dokumentar i Fatmir Mujes “ Shtatë ditët dhe shtatë qiejt e namazit’’, realizimi i të cilit ishte mbështetur nga Bashkësia Islame e Kosovës.Shfaqjes së filmit i parapriu fjalimi i myftiut Naim Tërnava, në të cilin shquajtën: shprehja e shpresës që edhe vendi ynë të përfshihet seriozisht në proceset integruese për në Evropë; thirrja që integrimin ta arrijmë pa humbur përbërësit themelorë të identitetit tonë duke shfaqur bindjen se diveristetin fetar Evropa e quan begatim, dhe zotimi se, megjithë vështirësitë financiare që ka, Bashkësia Islame e Kosovës do të përkrahë projekte të tilla si filmi i Fatmir Mujes.

Filmi zgjati gati një orë.

Ishte i veçantë nga përmbajtja narrative: informacionet për fenë në përgjithësi dhe sidomos për namazin që jepte, ishin kryesisht të reja për diskursin fetar të zakonshëm te ne.

Niseshin nga perspektiva dhe lidhje të ndryshme, herë përmbushnin dhe herë mjaftoheshin të hapnin horizonte të reja mendimi e meditimi.

Me risi dilte mënyra e dhënies së përmbajtjes narrative: herë jepej nga një norrator i jashtëm, sipas nevojës edhe ilustrohej, dhe herë vihej në gojën e aktorëve që me performancë të lartë artistike luanin në film.

Kjo mënyrë e të dhënit të përmbajtjes narrative nga dy plane duke i ndërlidhur efektshmërisht me njëri-tjetrin u tregua e suksesshme dhe funksionale, gjë për të cilën mund të dëshmojnë spektatorët që besoj të jenë ndjerë të përplotësuar nga efektet që ka sjellë njëri plan për të tjetrit.

Vërtet është shpërfilluar skema e zakonshme e të dhënit të përmbajtjes narrative nga vetëm një plan, por është bërë një risi që ia ka vlejtur për mjeshtërinë me të cilën është sjellë dhe që ka funksionuar.

Ambienti që shfaqej në film dhe ku luanin aktorët i përgjigjej natyrshëm dhe i funksiononte përmbajtjes.

Pas shfaqjes, u desh të niste të fliste prezentuesi që të ndërptiteshin duartrokitjet.

Për përshtypjet e mbresat folën Ali Iljazi, Milazim Krasniqi dhe këshilltari i myftiut Vedat Sahiti.

Në fund me fjalë përshëndetëse e falënderuese iu drejtua spektatorëve autori i filmit, Fatmir Muja, të cilit bashkë me bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë, nga duart e myftiut dhe të Ferid Aganit, Bashkësia Islame e Kosovës u dha mirënjohje për punën e bërë .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://zeri-islam.albanianforum.net
 
Filmi dokumentar “Shtatë ditët dhe shtatë qiejt e namazit”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zëri Islam :: Fillimi :: Lajme islame-
Kërce tek: