Zëri Islam
Es selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ju deshirojme caste te mira ne forumin 'Zeri Islam', duke deshiruar qe te perfitoni nga ky forum.
Ne qofte se nuk jeni te regjistruar ne forum, atehehere klikoni ne butonin Regjistrohu dhe kjo nuk do te ju marre kohe me shume se 30 sec, ne qofte se jeni i regjistruar, atehere mund te hyni ne forum, duke klikuar ne butonin Identifikohu.
Zëri Islam


 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Es selamu alejkum vellezer dhe motra. Forumi "Zeri Islam" me permbajtje fetare, sapo eshte hapur dhe ka nevoje per anetare. Ndihmoni te perhapet fjala e All-llahut.
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
Kujtimi (163)
 
abdullahemin-besnikmumin (30)
 
Mustaf (16)
 
Armendi (15)
 
arbnora (13)
 
antimunafikun (9)
 
albert (3)
 
fatlume neziri (3)
 
Ardita (1)
 
Muhamedin.K (1)
 
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Zekati
Sat Sep 17, 2011 4:01 am nga Armendi

» enis rama , nevoja jone per ALLAHUN
Sat Sep 17, 2011 3:53 am nga Armendi

» Ramazani
Sat Sep 17, 2011 3:46 am nga Armendi

» Njëzet e dy pyetje prej priftit për muslimanin,e një pyetje nga muslimani!
Mon Jun 20, 2011 10:54 am nga Kujtimi

» libri riajdu salihi vellimi i pare ne shitje
Mon Jun 20, 2011 10:53 am nga Kujtimi

» rruga me eshkurter per ne xhennet - enis rama
Thu Jun 09, 2011 2:37 pm nga abdullahemin-besnikmumin

» Teoria e re: Ne fakt njeriu nuk e mka prejardhjen prej majmunit
Wed Jan 05, 2011 1:43 am nga Kujtimi

» Hadithi i dites
Fri Dec 31, 2010 11:22 pm nga Kujtimi

» Të diplomuarit e parë të akademisë pedagogjike islame në Gjermani
Fri Dec 31, 2010 11:18 pm nga Kujtimi

Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 10 më Thu Aug 18, 2016 6:38 pm
Statistikat
Forumi ka 55 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri marisoltompson

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 210 artikuj v 152 temat
Ora
Affiliates
free forum
Vizitat nderkombetare
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Kur’ani libër që nuk e djeg zjarri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kujtimi
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 163
Pikët : 523
Allahu të shpërbleftë : 4
Join date : 31/08/2010
Age : 28
Location : Prizren

MesazhTitulli: Kur’ani libër që nuk e djeg zjarri   Thu Oct 21, 2010 11:30 pm

Kur’ani libër që nuk e djeg zjarri
Iniciativa për djegien e Kur`anit e ngritur nga një “prift” amerikan me pretekst se ky libër nxitë urrejtje dhe mostolerancë mes njerëzve, nuk është gjë tjetër pos një veprim i një mendjelehti, i cili duke “dashur” që ta shuajë urrejtjen, ai e mbolli atë, falë mediumeve, në përmasa shumë më të gjëra.

Ky veprim nuk tregon gjë tjetër veçse urrejtje dhe mostolerancë ndaj të tjerëve që nuk mendojnë si ai dhe që kanë bindje të ndryshme prej tij. Kjo gjithsesi është brengosëse, në radhë të parë, për vetë amerikanët dhe shoqërinë e tyre, e cila njihet si shoqëri më demokratike dhe më tolerante, sidomos, sa u përket bindjeve dhe besimeve. Dhe, kështu ndodhi, kjo iniciativë në radhë të parë, u kritikua nga vetë elita udhëheqëse amerikane, por edhe nga shumë faktor të tjerë të lëmive të ndryshme të shoqërisë amerikane.

Me iniciativa të këtilla, respektivisht me djegien fizike të letrave mbi të cilat janë shkruar palët e shenjta të All-llahut xh.sh., ne muslimanët nuk duhet të provokohemi, dhe aq më pak të rebelohemi, nga se kjo nuk është cilësi e besimtarëve të vërtetë, dhe në këtë drejtim ne e kemi të qartë se Kur`ani është libër i shpallur hyjnor, që do të thotë se zhdukja e tij nuk varët nga krijesat e pafuqishme, (siç është edhe njeriu) dhe se atë nuk mund ta asgjësojë zjarri e as ndonjë mjet tjetër, nga se mbrojtja dhe ruajtja e tij është e garantuar nga vetë autori i tij, All-llahu xh.sh., gjë e cila nuk është garantuar për mbrojtjen e shpalljeve hyjnore paraprake.

Ai në Kur`an thotë: “Ne e kemi zbritur Kur`anin dhe vërtetë ne e mbrojmë atë”.

Ndërkaq, neve muslimanëve po ky Kur`an, na i tregon formulat e përsosura që fare nuk nxisin dhe nuk mbjellin urrejtje dhe mostolerancë me fetë, respektivisht me besimtarët e feve tjera. Këtij raporti, Kur`ani i përkushtohet edhe me një sure, e cila është emëruar me emrin “El-Kafirun”, në ajetin e fundit të së cilës thuhet: “Ju keni fenë tuaj, e unë kam fenë time”.
Siç është i informuar opinioni, sivjet Kur`ani mbushi njëmijë e katërqind vjet nga shpallja e tij. Ai sot është libër më i lexuar në botë, i përkthyer gati në të gjitha gjuhët relevante.

Vetë Kur`ani është një mrekulli hyjnore, përmbajtja e tij ka vlerë universale, nuk kufizohet në kohë dhe në vend. Udhëzimet e tij u përkasin të gjithë njerëzve, pavarësisht përkatësinë e tyre etnike, racore dhe gjinore.

Në fund, për të gjithë ata që ende nuk ia dinë vlerën Kur`anit dhe nuk e kanë kuptuar porosinë e tij, e lusim All-llahun xh.sh. që t`i largojë perdet nga sytë e tyre që të mund ta lexojnë Kur`anin me sytë e zemrës dhe shpirtit që të mund të udhëzohen në rrugën e vërtetë.Q. Osmani
Hëna e Re 231
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://zeri-islam.albanianforum.net
 
Kur’ani libër që nuk e djeg zjarri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zëri Islam :: Tema islame :: Te ndryshme-
Kërce tek: