Zëri Islam
Es selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ju deshirojme caste te mira ne forumin 'Zeri Islam', duke deshiruar qe te perfitoni nga ky forum.
Ne qofte se nuk jeni te regjistruar ne forum, atehehere klikoni ne butonin Regjistrohu dhe kjo nuk do te ju marre kohe me shume se 30 sec, ne qofte se jeni i regjistruar, atehere mund te hyni ne forum, duke klikuar ne butonin Identifikohu.
Zëri Islam


 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Es selamu alejkum vellezer dhe motra. Forumi "Zeri Islam" me permbajtje fetare, sapo eshte hapur dhe ka nevoje per anetare. Ndihmoni te perhapet fjala e All-llahut.
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
Kujtimi (163)
 
abdullahemin-besnikmumin (30)
 
Mustaf (16)
 
Armendi (15)
 
arbnora (13)
 
antimunafikun (9)
 
albert (3)
 
fatlume neziri (3)
 
Ardita (1)
 
Muhamedin.K (1)
 
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Zekati
Sat Sep 17, 2011 4:01 am nga Armendi

» enis rama , nevoja jone per ALLAHUN
Sat Sep 17, 2011 3:53 am nga Armendi

» Ramazani
Sat Sep 17, 2011 3:46 am nga Armendi

» Njëzet e dy pyetje prej priftit për muslimanin,e një pyetje nga muslimani!
Mon Jun 20, 2011 10:54 am nga Kujtimi

» libri riajdu salihi vellimi i pare ne shitje
Mon Jun 20, 2011 10:53 am nga Kujtimi

» rruga me eshkurter per ne xhennet - enis rama
Thu Jun 09, 2011 2:37 pm nga abdullahemin-besnikmumin

» Teoria e re: Ne fakt njeriu nuk e mka prejardhjen prej majmunit
Wed Jan 05, 2011 1:43 am nga Kujtimi

» Hadithi i dites
Fri Dec 31, 2010 11:22 pm nga Kujtimi

» Të diplomuarit e parë të akademisë pedagogjike islame në Gjermani
Fri Dec 31, 2010 11:18 pm nga Kujtimi

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 10 më Thu Aug 18, 2016 6:38 pm
Statistikat
Forumi ka 55 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri marisoltompson

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 210 artikuj v 152 temat
Ora
Affiliates
free forum
Vizitat nderkombetare
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Facebook-mania dhe Flamujt

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kujtimi
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 163
Pikët : 523
Allahu të shpërbleftë : 4
Join date : 31/08/2010
Age : 28
Location : Prizren

MesazhTitulli: Facebook-mania dhe Flamujt   Wed Oct 20, 2010 7:02 am

Facebook-mania dhe Flamujt


Muhamed JONUZI

Djegia e Flamurit kombëtar të gjithë ne shqiptarëve duhet përfunimisht të na vetëdijësojë, që duhet të jetë e kaluar koha kur: muzika serbe ‘ulërin’ nëpër qendrat e qyteteve tona, muzika serbe dëgjohet nga të rinjtë tanë të cilët ‘enden’ afër oborreve të shkollave tona, fotografitë e këngëtareve serbe do të ‘zbukurojnë’ muret e disa lokaleve tona, kamarieret serbe do të shërbejnë në baret ‘tona’ dhe spotet serbe do jenë pjesë e facebook-profileve tona!Kohën e fundit njëri ndër brendet e kompanive i cili më së shumti përmendet anekënd, është ai i ‘rrjetit social’ të ashtuquajtur ‘Facebook’. Thuajse çdo plak dhe i ri, edhe në qoftë se parimisht nuk e di, mundohet që duke ia përmend të paktën vetëm emrin, të ‘ketë’ qasje tek ai!

Mania, në kuptimin e gjërë përdoret për të treguar dhënien jashtë normave pas një gjëje, dhënie e cila me kalimin e kohës shëndrohet në zakon-shprehi. Atëherë, për momentin tek shumë përdorues të internetit, një defim të tillë më së miri mund ta bëjmë për “Facebook-maninë”, sepse është zakon që në mesin e klikimeve të para është edhe ai për Facebook, që ‘duhet’ hapur për të parë se cfarë ka të re në të! Kësaj rradhe, ishte e pamundëshme të lexosh diçka tjetër, ngase vemendjen ta tërhiqte ngjyra “kuq e zi”!

Momentalisht, me apo pa dëshirën time, ‘miq’ të mi ishin 666 persona. Prej tyre deri më sot, unë kisha parë që vetëm një person të mbante Flamurin kombëtar shqiptar në profilin e tij, ndërsa të tjerët mbanin fotografi personale apose edhe pejsazhe, ndërsa shumica kritikonin dhe nënçmonin atë i cili kishte zgjedhur që të personifikohet dhe identifikohet me Flamurin kombëtar!

Tash të gjithë kishin ndryshuar qëndrimin, shumë ‘friends-a’ ftonin për të ndryshuar profilin, ndërsa kishte edhe të atillë që ta kontestonin përkatësinë kombëtare duke shkruar: “kush në profilin e tij s’ka Flamur kombëtar, nuk është shqipëtar’?

Edhe pse pjesë e bisedave me shoqërinë, nuk kishte rast që të anashkalosh, djegien e Flamurit shqiptar, e njëjta gjë na u imponua edhe këtu. Duke e parë këtë gjendje, lind pyetja: “prej kurë kaq të bashkuar qenkemi bërë”? Sikurse pyetja, me pikëpyetje në fund edhe përgjigjeja: “paskemi pritur që dikush të na djeg flamurin dhe ne ta duam atë”!?

Siç u pa ne paskemi pritur që patriotizmi ynë të vijë në shprehje pas një akti vandal, jocivilizues, nacionalist dhe irritues!

Është shumë veprim i lehtë ndryshimi i profilit, është shumë e lehtë vendosja e Flamurit kombëtar në facebook, është shumë i lehtë ky bashkim i yni në këtë vend, është shumë e mirë ideja që të solidarizohemi anekënd, mirëpo kisha përshtypjen, mos vallë “bëjmë bajram me veten”, me këta veprime që na duken se ‘alamet punë’ jemi duke bërë?!

Është indinjues fakti që disa nga profilet e shqiptarëve ‘patriot’ mbanin Flamurin kombëtar, ndërsa materialet e postuara të këtyre ‘shqiptarëve’ të këtillë ishin, asgjë më tepër përpos: ‘muzikë dhe spote në gjuhënn serbe’!

Deri në korrik të këtij viti, statistikat thonin se, rreth 400 milion përdorues të faqes Facebook, shpenzojnë më shumë se 16 miliardë minuta në këtë faqe, çdo ditë, ndërsa të njëjtit shikojnë më shumë se 1 milion fotografi për çdo sekondë. Le të jemi ne ata të cilët këtë ‘rrjet social’ i cili padyshim i ka edhe përparësitë e veta, nuk do e përdornin vetëm për momente të cilat do e vinin në pah euforinë tonë, por do e përdonin edhe për qëllime shumë fisnike, humane dhe kombëtare! Nuk ngurojmë që Flamurin ta vëndojmë edhe në profilet tona, mirëpo të gëzuar dhe krenar do të ishim sikur i njëjti të valëvitej në institucionet tona.

Djegia e Flamurit kombëtar të gjithë ne shqiptarëve duhet përfunimisht të na vetëdijësojë, që duhet të jetë e kaluar koha kur: muzika serbe ‘ulërin’ nëpër qendrat e qyteteve tona, muzika serbe dëgjohet nga të rinjtë tanë të cilët ‘enden’ afër oborreve të shkollave tona, fotografitë e këngëtareve serbe do të ‘zbukurojnë’ muret e disa lokaleve tona, kamarieret serbe do të shërbejnë në baret ‘tona’ dhe spotet serbe do jenë pjesë e facebook-profileve tona!

Ne duhet ta njohim të kaluarën, të punojmë për të tashmen dhe ta projektojmë ta ardhmen, sepse “Zoti nuk e ndryshon gjendjen e një populli, përpara se ne ta ndryshojmë veten tonë”!(Autori është Psikolog i diplomuar,

vazhdon studimet post-diplomike, në drejtimin Psikologji arsimore).
www.zeriislam.com


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://zeri-islam.albanianforum.net
 
Facebook-mania dhe Flamujt
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zëri Islam :: Fillimi :: Lajme islame-
Kërce tek: