Zëri Islam
Es selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ju deshirojme caste te mira ne forumin 'Zeri Islam', duke deshiruar qe te perfitoni nga ky forum.
Ne qofte se nuk jeni te regjistruar ne forum, atehehere klikoni ne butonin Regjistrohu dhe kjo nuk do te ju marre kohe me shume se 30 sec, ne qofte se jeni i regjistruar, atehere mund te hyni ne forum, duke klikuar ne butonin Identifikohu.
Zëri Islam


 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Es selamu alejkum vellezer dhe motra. Forumi "Zeri Islam" me permbajtje fetare, sapo eshte hapur dhe ka nevoje per anetare. Ndihmoni te perhapet fjala e All-llahut.
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
Kujtimi (163)
 
abdullahemin-besnikmumin (30)
 
Mustaf (16)
 
Armendi (15)
 
arbnora (13)
 
antimunafikun (9)
 
albert (3)
 
fatlume neziri (3)
 
Ardita (1)
 
Muhamedin.K (1)
 
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Zekati
Sat Sep 17, 2011 4:01 am nga Armendi

» enis rama , nevoja jone per ALLAHUN
Sat Sep 17, 2011 3:53 am nga Armendi

» Ramazani
Sat Sep 17, 2011 3:46 am nga Armendi

» Njëzet e dy pyetje prej priftit për muslimanin,e një pyetje nga muslimani!
Mon Jun 20, 2011 10:54 am nga Kujtimi

» libri riajdu salihi vellimi i pare ne shitje
Mon Jun 20, 2011 10:53 am nga Kujtimi

» rruga me eshkurter per ne xhennet - enis rama
Thu Jun 09, 2011 2:37 pm nga abdullahemin-besnikmumin

» Teoria e re: Ne fakt njeriu nuk e mka prejardhjen prej majmunit
Wed Jan 05, 2011 1:43 am nga Kujtimi

» Hadithi i dites
Fri Dec 31, 2010 11:22 pm nga Kujtimi

» Të diplomuarit e parë të akademisë pedagogjike islame në Gjermani
Fri Dec 31, 2010 11:18 pm nga Kujtimi

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 10 më Thu Aug 18, 2016 6:38 pm
Statistikat
Forumi ka 55 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri marisoltompson

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 210 artikuj v 152 temat
Ora
Affiliates
free forum
Vizitat nderkombetare
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Europa kundër mbulesës / Pro kryqit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kujtimi
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 163
Pikët : 523
Allahu të shpërbleftë : 4
Join date : 31/08/2010
Age : 28
Location : Prizren

MesazhTitulli: Europa kundër mbulesës / Pro kryqit   Wed Oct 20, 2010 6:57 am

Europa kundër mbulesës / Pro kryqit

Në kohën që po jetojmë, racistët dhe fanatikët vijnë me lloj-lloj arsyetimesh për të mbuluar racizmin dhe fanatizmin e tyre, duke e mbuluar apo duke e paketuar në diçka më të mirë. Ndalesa e mbulesës Islame padyshim është një pasqyrim i Islamofobisë së tyre që e mbajnë thellë në zemrat e tyre.Po dëgjojmë politikanët duke thënë se ndalesat nuk janë kundër muslimanëve, apo, na kanë thënë, se vetëm po e respektojmë shekullarizimin, dhe do ta praktikonim këtë ndaj të gjithëve njëjtë.

Një sondazh, megjithatë flet ndryshe: Më shumë se 50% e Evropianëve janë pro ndalesës se mbulesës në shkolla, ndërsa në anën tjetër janë për mbajtjen e kryqit në klasë. Kjo duket si diçka e mbrapshtë. Mbulesa është zgjedhje e individit, jo e shtetit andaj nuk cenon shekullarizimin. Ndërsa kryqi në klasë të shkollave publike, shkelë ndarjen e kishës me shtetin.

Belgjika dhe Franca i prijnë kësaj mbuleso-fobie, duke konsideruar ndalesën e saj edhe në publik të teren. Çfarë shekullarizmi na qenka ky.

Sipas studimit të bërë nga AFP-ja Franceze kundërshtimi i mbulesës Islame është më i larti në Bullgari me 84.3% kundër Francës me 68.7% dhe më e ulëta qëndron Polonia me 25.6% e në anën tjetër të kontinentit Danimarka me 28.1%.

Si kontrast me këtë 54.4% të gjithë këtyre votuesve ishin pro mbajtjes së kryqit në klasa.

Në Spanjë dhe Itali, kombe këto me tradita të forta Romano Katolike, mbështetja për kryqin në klasë qëndron në 69.9% dhe 49.3%.

Mbështetja për mbajtjen e kryqit në klasa u ngrit në 77% në Britani dhe 78.8% në Danimarkë.

Çështja e ndalesës së mbulesave Islame u hodh prapë në qendër të vëmendjes ditëve të fundit në Evropë pas nismës nga Franca dhe Belgjika për ndalimin e ferexhesë.

Më sa duket nga e tërë kjo shumica e Evropianëve nuk e duan aq shumë mbulesën, por në anën tjetër e duan kryqin. Unë jam i sigurt se kjo është pak e çuditshme pasi njeriu që ata e besojnë të ketë vdekur në kryq ka lindur nga kjo nënë me mbulesë këtu në pikturë:

Nëse Shën Maria do të ishte e gjallë sot, Evropianët do të kërkonin nga ajo ta largonte mbulesën, ndërsa kryqin ta mbante. /shkroi Danius nga sajti www.loonwatch.com/

www.zeriislam.comSubhanallah!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://zeri-islam.albanianforum.net
 
Europa kundër mbulesës / Pro kryqit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zëri Islam :: Fillimi :: Lajme islame-
Kërce tek: