Zëri Islam
Es selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ju deshirojme caste te mira ne forumin 'Zeri Islam', duke deshiruar qe te perfitoni nga ky forum.
Ne qofte se nuk jeni te regjistruar ne forum, atehehere klikoni ne butonin Regjistrohu dhe kjo nuk do te ju marre kohe me shume se 30 sec, ne qofte se jeni i regjistruar, atehere mund te hyni ne forum, duke klikuar ne butonin Identifikohu.
Zëri Islam


 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Es selamu alejkum vellezer dhe motra. Forumi "Zeri Islam" me permbajtje fetare, sapo eshte hapur dhe ka nevoje per anetare. Ndihmoni te perhapet fjala e All-llahut.
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
Kujtimi (163)
 
abdullahemin-besnikmumin (30)
 
Mustaf (16)
 
Armendi (15)
 
arbnora (13)
 
antimunafikun (9)
 
albert (3)
 
fatlume neziri (3)
 
Ardita (1)
 
Muhamedin.K (1)
 
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Zekati
Sat Sep 17, 2011 4:01 am nga Armendi

» enis rama , nevoja jone per ALLAHUN
Sat Sep 17, 2011 3:53 am nga Armendi

» Ramazani
Sat Sep 17, 2011 3:46 am nga Armendi

» Njëzet e dy pyetje prej priftit për muslimanin,e një pyetje nga muslimani!
Mon Jun 20, 2011 10:54 am nga Kujtimi

» libri riajdu salihi vellimi i pare ne shitje
Mon Jun 20, 2011 10:53 am nga Kujtimi

» rruga me eshkurter per ne xhennet - enis rama
Thu Jun 09, 2011 2:37 pm nga abdullahemin-besnikmumin

» Teoria e re: Ne fakt njeriu nuk e mka prejardhjen prej majmunit
Wed Jan 05, 2011 1:43 am nga Kujtimi

» Hadithi i dites
Fri Dec 31, 2010 11:22 pm nga Kujtimi

» Të diplomuarit e parë të akademisë pedagogjike islame në Gjermani
Fri Dec 31, 2010 11:18 pm nga Kujtimi

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 10 më Thu Aug 18, 2016 6:38 pm
Statistikat
Forumi ka 55 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri marisoltompson

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 210 artikuj v 152 temat
Ora
Affiliates
free forum
Vizitat nderkombetare
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Vepro para se te veprojne ne ty

Shko poshtë 
AutoriMesazh
abdullahemin-besnikmumin
Anetare i ri
Anetare i ri


Numri i postimeve : 30
Pikët : 89
Allahu të shpërbleftë : 10
Join date : 06/10/2010
Location : kamenice

MesazhTitulli: Vepro para se te veprojne ne ty   Wed Oct 06, 2010 2:46 pm

Vepro para se te veprojne ne ty

AI QE THOTE:UNE E KAM ZEMREN E MIRE E NUK FALI NAMAZ ,,AI NUK ESHTE PREJ ATYRE ,,,,,,TE MIREVE,,,, VALLAHI LE TA HARROJNE.

ESELAMUALEJKUM WE RAHMETULLAH WE BEREKETUHU

PER NJERZIT QE KANE MEND DHE SMENDOJN FARE,
SIKUR JAN TE VERBER POR NUK JAN,
SIKUR JAN TE SHURDHUR POR NUK JAN,
SIKUR JAN TE QMENDUR POR NUK JAN
,A NUK EDIN NJERZIMI ,
SE PAKU KUR KANE QENE TE SEMURE,E KAN E KUPTU SE QKA ASHT SHENDETI?
A NUK EDIN NJERZIMI SE QKA ASHT PASURIA KUR E KA PASUR MUNGESEN E SAJ ?
A NUK EDI NJERZIMI SE QKA ASHT RINIA ATEHER KUR E SHIJOJN PLEQERIN ?
ANUK EDIN NJERZIMI KOHEN E LIRE KUR E KA PASUR E KA PERJETUAR EDHE PREOKUPIMIN?
A NUK E DIN NJERZIMI Q ADO TE THOT NANA E BABA PASI QE I HUMBI ATA ?
O POPULL O VELLEZER MUSLIMAN ,
KUR JENI TE SEMURE E DINI QA ESHTE SHENDETI,
VETEM KUR JENI TE VARFUR EDINI QKA ESHTE PASURIA,
VETEM ATEHER KUR HUMBNI FAMILJEN EDINI QKA ESHET FAMILJA ,
VETEM PASI TE HUMBNI PRINTERIT E KUPTONI MUNGESEN TYRE POR TA DINI SE EDHE KETE BOTE DO TA HUMBNI PA DYSHIM ,
DHE DO TE VDISNI SI GJITHE TE TJERET DHE PASTAJ DO TJU KUJTOHEN :
PER JETN E KSAJ BOTE ,PER SHENDETIN E KESAJ BOTE ,
PER KOHEN QE EKNI PASUR NE KETE BOTE PER VEPRAT QE SKENI BERE NE KETE BOTE PER GJITHEQKA DO TJU KUJTOHET POR WALLAHI ATEHER ESHTE VONE ,
POR OJU QE KENI MEND TE GJITHA ATO TE SIPER PERMENDUR LART DUHET TI SHFRYTEZONI NE SA JENI SHENDOSH,SA JENI TE FORT ,
SA JENI MEMEND , SA JENI NE KE TE BOTE NE RRUGEN E DREJT TE VETMEN ISLAMIN ,
DHE NUK DINI TE SHFRYTEZONI PERDERISA NUK BESONI NE ALLAHUN EDHE PSE JU NUK E SHIHNI AI JU SHE JUVE ,
NE BOTEN TJETER ,
NE MELAQET,
NE LIBRAT E ALLAHUT NE PEJGAMBERET E ALLAHUT ,
NE KADERIN E ALLAHUT PAO CAKTIMIN E ALLAHUT QE QDO EKEQE APO E MIRE VJEN NGA ALLAHU,
DHE NE XHENNETIN E XHEHENEMIN ALLAHU NA RUAJT .O JU NJEREZ QE I HARRONI TE MIRAT E ALLAHUT ,
KENI SHPRESE NE ALLAHUN DHE PENDOHUNI TE AI,
AI I PRANON LUTJET PENDIMIN AI ESHTE MESHIRUES MA I MADH SE NENA NDAJ FEMIUT TE VET,
ANDAJ PENDOHUNI SA ME SHPEJT PARA SE TE JU VIJE SHPIRTI NE FYT OSE TE LIND DIELLI NE PERENDIM ,
SEPSE ATEHER ESHTE VONE PER PENDIMIN TONE ,
SHFRYTEZONE JETEN NE ISLAM,SHFRYTEZONE SHENDETIN NE ISLAM,SHFRYTEZONE PASURIN NE ISLAM ,
RESPEKTONI PRINDERIT NE ISLAM SHFRYTEZONE KOHEN NE ISLAM DHE SE MUAHMEDI ALEJHI SELAM KATHENE :
SHFRYTEZONI 5 GJERA PARA SE TE VINE 5 TE TJERA E ATO JAN:
SHENDETI PARA SEMUNDJES,
KOHAE LIRE PARA PREOKUPIMIT,
PASURIA PARA VARFERISE ,
RININE PARA PLEQERISE DHE JETEN PARA VDEKJES,
DHE DHE OJU NJEREZ QE KENI MEND MOS U MASHTRONI E TE KEQKUPTONI NDONJE SEND POR KETO GJERA DUHET SHFRYTEZUAR VETEM NE RRUGE TE ALLAHUT NE ISLAM.
KUR NJERZIT QE JAN MOSMIRENJOHES NDAJ ZOTIT TE TYRE ,
ATA THONE:
NE KEMI PUNUAR,NE JEMI MUNDUAR DITE E NATE QE TE KEMI PASURI ,ANDAJ PO PUNOVE DO KESH PASURI PO SPUNOVE NUK DO KESH .

O NJERZE TE MJER O POPULL I MJER EDHE UNE JU THEM PRA ATYRE :
PO SIKUR TE MOS KISHIT PASUR SHENDET,
PO SIKUR MOS TE KISHIT PASUR MEND,
PO JU KISHTE KRIJUAR ALLAHU PA ASNJEREN PREJ TEMIRAVE TE LARTPERMENDURA SI DO TE KISHIT PASURI,
PASURIA VJEN NGA ALLAHU,
NGA ASKUSH TJETR SEPSE ALLAHU DON ASHTU NUK ESHTE SE I DON ALLAHU E I JEP PASURI,
POR KUJT DON ALLAHU ATIJ I JEP PASURI,
KUJT DON AI I JEP SHENDET KUJT DON AI I JEP FAMILJE,KUJT DON AI I JEP FEMIJE,
KUJT DONE AI I JEP POST PER UDHEHEQJE,
NE KEMI SHUM RASTE TE CILET PA PUNUAR ASPAK KANE TRASHEGUAR ME MILJONA TE HOLLA QOFSHIN ATO DOLLAR APO EURO.
O JU NJEREZ PARA SA TE THONI :
AH , SIKUR TE ISHA KTHYER EDHE NJE HER,
VEPRONI NE PUNE TE MIRA,DHE SE ALLAHU I MADHERUAR NE KURAN THOT:
DHE BESIMTARET JANE ATA TE CILET E FALIN RREGULLISHT NAMAZIN DHE JAPIN PREJ ASAJ QE NE I BEGATUAM ,
URDHEROJN PER PUNE TE MIRA DHE LARGOJN NGA PUNET E KQIJA...
O JU NJEREZ APOO ESHIHNI SE SI ALLAHU THOT NE KURAN AI THOT NGASE NE I BEGATUAM I PASURUAM EJO QA KAN PUNUAR NJERZIT.
O JU NJEREZ TA DINI SE EDHE SHKENCTARET ME TE MDHENJ NE BOTE IU JAN PERULUR ISLAMIT IU JAN NENSHTRUAR ISLAMIT PERSE?
TA DINI SE EKAN KUPTUAR TE VERTETEN E KAN PARE TE VERTETEN ,
ATA SHKUAN JASHT RRUZULLIT TOKESOR E KUR ASTRONOMET BOTEROR,
EKUR U KTHYEN E PRANUAN ISLAMIN ,
ATHUA PSE?
SEPSE E KANE PARE ET VERTETEN EKAN NE NDEGJUAR TE VERTETEN .O POPULL I MJER ,
QE TE DINI SE KU KEQENE ,LEXONI ,
QE TE DINI KU JENI TASH ,
LEXONI,QE ET DINI KU DO TE JENI ,
LEXONI ,
QE TE DINI SE SA VLEN NJERIU VETEM LEXONI QKA ESHTE PREJ KURANIT DHE SUNNETIT .
LEXIMI STUDIMI ESHTE PUNA ME E MIRE QE DO TE NJOHESH VETEN,
ANDAJ MOS HARRO SE SHEJTANI TE RENDON ,
TE DEMTON ,
TE LODHE ME SHUM SE QE JE TE FTOHTE ,
SEPSE NJERZIMI KAH KOHE PER PUNE ,
PER NAMAZ,
PER LEXIM,
PE STUDIM,
E PER FAMILJE ,
POR SHEJTANI ESHTE AI QE NUK KA PUNE TJETR VEQ SE TI MASHTROJ NJERZIT ,
QE TE HUMBIN DY BOTRAT AI TE BEN TE MIREN TE KEQE, DHE TE KEQEN TA BEN TE MIRE.
SHIKONI SE SI ESHTE RASTI I DY PERSONAVE NJERI KA HJEKUR SHUM NE KETE DUNJA KURSE TJETRI KA PERJETUAR KENAQSI TE MADHE NE KETE DUNJA:
KUR NJERIN PREJ TYRE ATE TE QE KA HJEKUR NE KETE DUNJA ALLAHU I MADHERUAR E SHPERBLEN ME XHENNET,
DHE E FUTE ATE NE XHENNET VETEM PER NJE MOMENT DHE E NXJER PREJ XHENNETIT DHE E PYET ATE ALLAHU I MADHERUAR
:A KE HJEKUR SHUM NE ATE DUNJA QE KE QENE ME HERET ?
AI THOT JO O KRIJUES I GJITHESIS ,
NUK KAM HJEKUR ASPAK.
KURSE KUR ALLAHU I MADHERUAR E FUTE NE XHEHENEM ATE TE DYTIN QE KISHTE PERJETUAR KENAQESI TE MADHE ,
VETEM PER NJE MOMENT TE SHKURTER E FUTE NE XHEhNEM DHE NXJERR ,
PASTAJ ALLAHU I MADHERUAR E PYET ATE :
A KE PERJETUAR KENAQSI TE MADHE DHE SA NE BOTEN E KALUAR?
AI PERGJEGJET:
NUK KAM PERJETUAR ASPAK KENAQESI NE ATE BOTE SA KAM QENE .
TA DINI SE KY I PARI KUR E PA SHPRBLIMIN ETIJ NE XHENNET,
AI HARROI TE GJITHA TE HJEKURAT E ASAJ DUNJAJE,
KURSE I DYTI KUR E PA DENIMIN DHE E SHIJOJ VET PER NJE MOMENT TE SHKURTER HYRI NE XHEHENEM DHE DOLI ,
AI E HARROI TE GJITHAT TE MIRAT QE I KISHTE PERJETUAR NE DUNJAN QE ISHTE ME HERET.
O JUU NJEREZ ,
O JU POPULL,
O VELLEZER MUSLIMAN DHE MOTRA MUSLIMANE ,
NGUTUNII NE PENDIM ,
NE VEPRA TE MIRA ,
NE NAMAZ,
AGJERIM,
NE ZEKAT,
NE HAXH NE SE KENI MUNDESI,
NE XHAMI,RUANE FAREFISIN,
DHE PUNONI ME KURANIN DHE SUNNETIN KUSH LARGOHET PREJ TYRE DYJAVE EDHE ALLAHU LARGOHET PREJ ATYRE NJERZVE .
O JU POPULL ,NUK KA NJERI QE KA QENE NDONJE HERE NE KETE BOTE ,
QE ESHET NE KETE BOTE ,
DHE QE DO TE JETE NE KETE BOTE DERI NE DITEN E KIJAMETIT E TE MOS JENE XHUHNAQAR DHE GABIMTAR,
PER TE DUHET PENDUAR ME SHPRT,
ME ZEMER,ME TRUP, ME FJALE,ME VEPRA,SIQ THOT KURANI E SUNNETI .
O JU POPULL SHPRESOJ DHE I LUTEM ALLAHUT QE TJU BEJ PREJ ATYRE QE ALLAHU TE JET IKENAQUR ME MUSLIMANET INSHALLAH SHPRESOJ DO TE FALNI NAMAZIN,DO JEPNI ZEKATIN,DO E KRYANI HAXHIN ,DO KRYENI AGJERIMIN NE MUAJIN E RAMAZANIT,DHE TE VDISNI ME FJALEN ME TE VLEFSHME LEILEHEILALLAH,MUHAMEDENRRESULULLAH.ESELAMUALEJKUM WE RAHMETULLAH WE BEREKETUHU TEXTI: BESNIK ZUZAKU . kamenice
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
antimunafikun
Anetare i ri
Anetare i ri


Numri i postimeve : 9
Pikët : 15
Allahu të shpërbleftë : 3
Join date : 20/10/2010
Age : 107
Location : Shkup-Skopje-Uskub

MesazhTitulli: Re: Vepro para se te veprojne ne ty   Wed Oct 20, 2010 12:59 pm

Hasen el Basri ka thënë:"Fjala nuk ka vlerë veçse e shoqëruar me vepër. Fjala dhe vepra nuk kanë vlerë veçse të shoqëruara me nijet. Dhe fjala, vepra dhe nijeti nuk kanë vlerë veçse nëse janë sipas sunetit te muahmmedit savs.[i]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
abdullahemin-besnikmumin
Anetare i ri
Anetare i ri


Numri i postimeve : 30
Pikët : 89
Allahu të shpërbleftë : 10
Join date : 06/10/2010
Location : kamenice

MesazhTitulli: Re: Vepro para se te veprojne ne ty   Wed Oct 20, 2010 1:33 pm

allahu te shperblefte vella per mesazh po desh ate di se qfar done te thuashe me kete edh epse edi kete qsyh moti ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Vepro para se te veprojne ne ty   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vepro para se te veprojne ne ty
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zëri Islam :: Zeri Islam :: Keshilla Islamike-
Kërce tek: