Zëri Islam
Es selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ju deshirojme caste te mira ne forumin 'Zeri Islam', duke deshiruar qe te perfitoni nga ky forum.
Ne qofte se nuk jeni te regjistruar ne forum, atehehere klikoni ne butonin Regjistrohu dhe kjo nuk do te ju marre kohe me shume se 30 sec, ne qofte se jeni i regjistruar, atehere mund te hyni ne forum, duke klikuar ne butonin Identifikohu.
Zëri Islam


 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Es selamu alejkum vellezer dhe motra. Forumi "Zeri Islam" me permbajtje fetare, sapo eshte hapur dhe ka nevoje per anetare. Ndihmoni te perhapet fjala e All-llahut.
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
Kujtimi (163)
 
abdullahemin-besnikmumin (30)
 
Mustaf (16)
 
Armendi (15)
 
arbnora (13)
 
antimunafikun (9)
 
albert (3)
 
fatlume neziri (3)
 
Ardita (1)
 
Muhamedin.K (1)
 
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Zekati
Sat Sep 17, 2011 4:01 am nga Armendi

» enis rama , nevoja jone per ALLAHUN
Sat Sep 17, 2011 3:53 am nga Armendi

» Ramazani
Sat Sep 17, 2011 3:46 am nga Armendi

» Njëzet e dy pyetje prej priftit për muslimanin,e një pyetje nga muslimani!
Mon Jun 20, 2011 10:54 am nga Kujtimi

» libri riajdu salihi vellimi i pare ne shitje
Mon Jun 20, 2011 10:53 am nga Kujtimi

» rruga me eshkurter per ne xhennet - enis rama
Thu Jun 09, 2011 2:37 pm nga abdullahemin-besnikmumin

» Teoria e re: Ne fakt njeriu nuk e mka prejardhjen prej majmunit
Wed Jan 05, 2011 1:43 am nga Kujtimi

» Hadithi i dites
Fri Dec 31, 2010 11:22 pm nga Kujtimi

» Të diplomuarit e parë të akademisë pedagogjike islame në Gjermani
Fri Dec 31, 2010 11:18 pm nga Kujtimi

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 10 më Thu Aug 18, 2016 6:38 pm
Statistikat
Forumi ka 55 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri marisoltompson

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 210 artikuj v 152 temat
Ora
Affiliates
free forum
Vizitat nderkombetare
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 denimi i allahut ndaj mos mirnjohesve eshte i llojlloshem

Shko poshtë 
AutoriMesazh
abdullahemin-besnikmumin
Anetare i ri
Anetare i ri


Numri i postimeve : 30
Pikët : 89
Allahu të shpërbleftë : 10
Join date : 06/10/2010
Location : kamenice

MesazhTitulli: denimi i allahut ndaj mos mirnjohesve eshte i llojlloshem   Wed Oct 06, 2010 9:56 am


denimi i allahut ndaj mos mirnjohesve eshte i llojlloshem
eselamualejkum we rahmetullah we bereketuhu

Falënderimet dhe lavdërimet i takojnë vetëm Allahut të Lartëmadhëruar, kurse salavatet dhe selamet më të mira i takojnë Muhammedit alejhis-salatu ves-selam, familjes së tij, shokëve, si dhe mbi të gjithë ata që pasojnë rrugën e tij deri në ditën e gjykimit ,kend allahu i madherishem eudhezon nerruge te drejt , ska kush qe e devijon , kend allahu i madherishem e humb nga rruga e drejt , ska kush e udhezon
VLLEZER DHE MOTRA MUSLIMANE SA I PERKET SHENJAVE NATYRORE QE PO SHFAQEN KOHEV TE FUNDIT , ATO NUK JAN ASGJE TJETER VEQSE CAKTIM I ALLAHUT , DO TE SHIHNI INSHALLAH ME POSHT SE SI EDHE JO BESIMTARET KAN PRANUARE SE IU JAN DOREZUAR DHE KAN SHPREH VETEVETN TE DOBET NDAJ NJE KATASTROFE NATYRORE JO EDHE AQ TE MADHE KU PA DSYHIM S EDIHET SE NE BOTEN TJETER JAN TE PA KRAHASUESHME DHE SHUM ME TE RENDA KU EDHE PO REALIZOHEN EDHE HADITHET E MUHAMEDIT SAL ALLAHU ALEJHI SELAM : DUK DO TE VIE KIJAMETI , PARA SE TE SHPESSHTOHEN VULLKANET DHE TERMETET ,,,SUBHANALLAH E SHIHNI KU KA EDHE HSUM SHENJA TE TJERA QE PO REALIZOHEN

Kuptimi gjuhesor dhe domethenia e shenjave te fundit te botes si dhe veretjet e vecanta.


Me shenjat e vogla te fundit te botes nenkuptojme ngjarjet per te cilat na ka lajmeruar Muhamedi a.s.Ato do te ndodhin para fundit te botes dhe do te tregojne ndodhine e shpejete te shenjave te medha apo vete fillimi i tyre.
Shprehja "shenjat e dites se fundit" eshte marre nga teksti kuranor dhe nga hadithi.

Allahu thote ne kuran

"Po ata a presin tjeter , pervec kijametit i cili do tu vije befas, e parashenjat e tij tashme kane ardhur (Muhamed 18)

Muhamedi a.s ne nje hadith, ne pyetjen e Xhibrilit per fillimin e fundit te botes u pergjigj duke thene:

"I pyeturi nuk di me shume sesa pyetesi" Xhibrili tha: "Me njofto per parashenjat e tij?" Muhamedi a.s u pergjigj: "Kur roberesha te linde zonjen e saj, kur te shohesh kembezbathurit, barijte e varfer duke garuar ne ndertimin e shtepive
)Lenia e puneve te atyre te cilet nuk jane te denje per to.Muhamedi a.s thote."Kur punet ti lihen atyre qe nuk jane te afte atehere prite kijametin."(Buhariu)

4)Zvogelimi i diturise dhe perhapja e paditurise

5)Shume vrasje.Muhamedi a.s thote ."Para kijametit do te perhapet padituria e do te humb dituria dhe do te shtohet herexhi, ndersa ajo eshte vrasja".(Buhariu-Muslimi)

6)Pirja e veres(alkolit) dhe emerimi i sja me emra te ndryshem.Muhamedi a.s thote : "Njerzit e ymetit tim do te pijne vere ndersa do ta qaujen ate me emra te ndryshem".(Ahmedi –Nesaiu)

7) Perhapja e amoralitetit(zinase)

8)Meshkujt do te veshin rrobe te mendafshta

9)Konsiderimi i instrumenteve muzikore si te lejueshme.Muhamedi a.s thote: "Me siguri ne Umetin tim do te kete te cilet do te lejojne zinane, mendafshin, veren dhe instrumentet muzikore.(Buhariu –Albani thote se eshte Sahih)

10)Huazimi i kengetareve

11)Paraqitja e paturpesise dhe te folurit te shfrenuar.

12)Nderpreja e lidhjeve farefisnore

13)Mashtrimet dhe akuzimi i te pafajshmit

14)Dhenia besimit mashtruesit.Muhamed i a.s thote: "Prej shenjave te Kijametit eshte paturpesia dhe te folurit te shfrenuar, nderprerja e lidhjeve farefisnore dhe mosbesimi ndaj te besueshmit dhe besimi ndaj mashtruesit".(Buhariu Albani thote se eshte Sahih)

15)Paraqitja e vdekjeve te papritura te njerzit.

16)Kalimi afer xhamise e moskryerja e namazit ne to.Muhamedi a.s thote: "…. Kur te kaloni afer xhamise dhe kur te paraqiten vdekjet e papritura".(Ahmedi dhe Bezari Albani thoteShume termite.Sizmologet egjiptiane pohojne se toka ka ardhur ne gjendjen e dridhjeve te panderprera.

20)Paraqitja e shume cregullimeve dhe perhapja e te keqes.Muhamedi a.s thote:Nuk do te vije kijameti derisa te terhiqet dituria, perhapen termetet, paraqiten cregullime ne toke dhe te shtohen vrasjet".(Buhariu , Ahmedi dhe Ibn Maxhe
)Shume police per shkak te cregullimeve

45)Epersi do ti jepet njeriut ne prirjen e namazit per shkak te zerit te mire, qofte ai me pak i ditur dhe me pak i vleshem ne mesin e njerezve present.

46)Blerjen e pozites, pra ardhja ne pozite nepermjet ryshfetit.

47)Derdhja e madhe e gjakut.Muhamedi a.s thote : "Ngutuni per vepra te mira para se te ndodhin gjashte gjera: Sundimi i te marreve, policia e shumte, shitja e pushtetit, derdhja shume lehte e gjakut, nderprerja e lidhjeve farefisnore dhe truma e te rinjeve te cilet nga kendimi i kuranit do te mbajne koncerte.Do e zgjidhet njeri prej tyre i cili do tu kendoje melodikisht pa marre parasysh qe me se dobti njeh rregullat e fikut..(Ahmedi Taberaniu Albani thote Sahih)

48)Gruaja te marre pjese bashke me burrin e saj ne punet e tregtise.Muhamedi a.s thote: "Para kijametit njerzit do te pershendesin me selam vetem ato qe i njohin, do te perhapet tregtia, dhe gruaja do te marre pjese ne tregti me burrin

Paraqitja e aytomobilave

Kjo eshte dicka shume e mahnitshme per te cilen na ka lajmeruar Muhamedi a.s "Para fundit te jetes se umetit tim, do te kete njerez te cilet do te udhetojne ne ulese komode te ngjashem me ato te shtepise.Do te vijne ashtu para deres se Xhamise, ndersa grate do ti kene te zhveshura (IBn Hibani dhe Hakimi ne Mustedrek
Ndërkohë që kompanitë ajrore nga e gjithë Europa kanë filluar ankesat për rëduktimin e itinerareve të fluturimeve si pasojë e pranisë në ajr të tymit vullkanik, ekspertët japin alarmin për pasojat shëndetësore në rast se lënda zbret në sipërfaqen e tokës.
“Pasoja të mëdha shëndetësore do të kenë europianët nëse tymi i vullkanit të Islandës ulet në tokë.
"Specialistët nuk janë të sigurtë të shprehin pasojat shëndtësore të tymit të vullkanit "deklaroi Devit Epstain,oficer i Organizatës Ndërkombëtare Shëndtësore.
Ndërkaq besohet se nëse tymi ulet në tokë pasojat shëndetësore do të jenë të mëdha”, citon “Newsit”.
Copëzat e pluhurit janë shpërndarë në lartësi të konsiderueshme në atmosferë megjithatë nuk përjashtohet mundësia që me rrymat e ajrit pluhuri të zbresë në sipërfaqen e tokës.
"Është shumë e rrezikshme për shëndetin pasi copëzat kur janë afër një njeriu dhe ai merr frymë, kalojnë në mushkëri dhe njeriu do të ketë probleme serioze në frymëmarrje", citon “Newsit” specialistët.
Ndërkohë nga ekzaminimet e deritanishme që janë kryer me mostra të pluhurit është arritur në përfundimin se në përbërje të tij ka thërrmija dheu, gurësh dhe çuditërisht edhte qelqi.
Këto të fundit në rast se ndodhen në prqendrim të madh në pluhur mund të shkaktojnë pasoja vdekjeprurëse në mushkëritë e njerëzve në rast se pluhuri zbret në sipërfaqen e tokës.
Ndërkohë sipas raportimeve nga e gjithë bota, konfirmohet se nuk ka asnjë masë njerëzore apo teknike që mund ta ndalojë zbritjen e pluhurit në tokë.

16 April 2010, ora 14:24
Pluhuri vullkanik, Rinasi anulon fluturimet në Londër e Budapest

TIRANE – Anulohen fluturimet e para nga Shqipëria si pasojë e pluhurit vullkanik që është shpërndarë në atmosferë duke pezulluar qindra fluturime avionësh në ë gjithë Europën. AEROPORTI I KA LAJMERUAR PASAGJERET TE QENDROJNE NE KONTAKT ME KOMPANITE DERI NE NJE NJOFTIM TE DYTE MBI FLUTURIMET E ANULUARA
Burime zyrtare nga aeroporti “Nënë Tereza” në Tiranë, kanë pohuar se në orët e mesditës kanë marrë vendimin për të anuluar fluturimet direkte e parashikuara me destinacion Budapestin dhe Londrën.
Vendimi për anulimin e fluturimeve është marrë pas konstatimit të pranisë së pluhurit vullkanik në hapësirën ajrore ku shtriheshin itineraret e fluturimeve në fjalë.

SIPAS MEDIAVE TELEVIZIVE HERE PAS HERE SHFAQET NJE FILM DOKUMENTARE I CILI QUHEJ POMPEJ NGA JO BESIMTARET KU TREGON PER NJE VULLKAN NE GREQI I CILI E VARROSI QYTETIN TE TERIN ME QKA PATE ATY SAQE NUK DIHEJ QE KA PATUR NDONJEHR QYTET ATY , ATY FLITET PER NJE MBRET KU PRITEJ PER NJE ORGANIZIM ZGJEDHJESH TE FITONIN POZITA KU KISHTE PADREJTSI NEMES NJERZVE DHE NE BESIM TE HUMBUR KREJTESISHT , KUR PAS SHUM VITESH ZBULUAN SE ATY ISHTE NJE QYTET I VARROSUR MEMIJA VJET ME PARE .

ATY ZBULUAN NJEREZ QE KISHIN VDEKUR DUKE U ZVARRITUR QE TE VJEDHIN ARIN NE MOMENTE KU GJITHKUSH E KISHTE HARRUAR GJITHQKA PERVEQ SHPIRTIT TE SHPETOJ ,DISA KISHIN VDEKUR NGA FRIKA E DENIMIT QE VINTE QE SHIHNI DUKE ARDHUR DHEH PASATAJ KISHIN PIRE HELM KURS ENJE PAKICE E TYRE KISHIN IKUR NGA AI VEND ME LEJEN E ALLAHUT , KUR NENNJE MOMENT NE NJE DHOOME ISHIN MBRETI ICILI PAPRITMAS NUK IU REALIZUA AJO QEE ENDERRONTE ISHTE ME FAMILJEN E TIJE DHE DIS ATE TJERE KUR I TERE QYETTI ISHTE NXIRE NGA VULLAKANI QE LESHOI , NJERI PREJ TYRE QE ISHIN ME MBRETIN ISHTE I FRIKESUAR DHE THA NE MBARUAM , KURSE MBRENTI ENDE INJORANT DHE KOKEFORT THA: JO DRUNJTE JAN SHUM TE FORT DHE F\DO TE PERBALLOJM , POR NE ATE MOMENT S AI PERFUNDOI FJALET PERFUNDUANEDHE DRUNJET DHE TE GJITHE QE ISHIN NE DHOME DHE NE QYTET .

VULLKANI ISHTE AKTIVIZUAR PAK M ELARG QYETTIT POR TYMI DHE VRANESIRAT QE U FORMUAN ARRITEN DERI NE QYTET ,I CILI LESHOI HI , LESHOI RE , LESHOI GURE , KU DHE LESHOI NEJ HELM I CILI SHUM SHPEJT BLLOKONTE KANALETE FRYMARJES QE KERKONTE UJ DHE PAS UJIT VDEKJA PA KTHIM NE KETE BOTE .

VLLEZER DHE MOTRA MUSLIMANE , ALLAHU N ABEFTE PREJ ATYRE QE JAN NE RRUGE TE DREJT , PREJ ATYRE QE JAN NE RRUGENE MUHAMEDIT SAL ALLAHU ALEJHI SELAM , NA BEFTE FAQEBARDH NE KET EBOTE DHE AHIRET , NA BEFTE PREJ ATYRE QE ALLAHU ESHTE I KNAQUR ME NE , NA BEFTE PREJ ATYRE QE JAPIN MAKSIMUMIN NE KRYERJEN E OBLIGIMEVE QE NA DHA ALLAHUI MADHERISHEM , NA BEFTE RPEJ ATYRE QE I U BAHSKANMGJITEN MUHAMEDIT SAL ALLAHU ALEJHI SELAM , DHE NA BEFTE PREJ XHENNETLINJVE FIRDEWS .. AMIN...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Kujtimi
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 163
Pikët : 523
Allahu të shpërbleftë : 4
Join date : 31/08/2010
Age : 28
Location : Prizren

MesazhTitulli: Re: denimi i allahut ndaj mos mirnjohesve eshte i llojlloshem   Wed Oct 06, 2010 2:14 pm

Allahu ta shperblefte me xhennet vella, per punen qe ke sjellur ne forum.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://zeri-islam.albanianforum.net
abdullahemin-besnikmumin
Anetare i ri
Anetare i ri


Numri i postimeve : 30
Pikët : 89
Allahu të shpërbleftë : 10
Join date : 06/10/2010
Location : kamenice

MesazhTitulli: Re: denimi i allahut ndaj mos mirnjohesve eshte i llojlloshem   Thu Oct 07, 2010 6:23 am

amin amin vella inshallah ed eju ve e me me temiren
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: denimi i allahut ndaj mos mirnjohesve eshte i llojlloshem   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
denimi i allahut ndaj mos mirnjohesve eshte i llojlloshem
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zëri Islam :: Tjera :: Tema tjera-
Kërce tek: