Zëri Islam
Es selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ju deshirojme caste te mira ne forumin 'Zeri Islam', duke deshiruar qe te perfitoni nga ky forum.
Ne qofte se nuk jeni te regjistruar ne forum, atehehere klikoni ne butonin Regjistrohu dhe kjo nuk do te ju marre kohe me shume se 30 sec, ne qofte se jeni i regjistruar, atehere mund te hyni ne forum, duke klikuar ne butonin Identifikohu.
Zëri Islam


 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Es selamu alejkum vellezer dhe motra. Forumi "Zeri Islam" me permbajtje fetare, sapo eshte hapur dhe ka nevoje per anetare. Ndihmoni te perhapet fjala e All-llahut.
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
Kujtimi (163)
 
abdullahemin-besnikmumin (30)
 
Mustaf (16)
 
Armendi (15)
 
arbnora (13)
 
antimunafikun (9)
 
albert (3)
 
fatlume neziri (3)
 
Ardita (1)
 
Muhamedin.K (1)
 
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Zekati
Sat Sep 17, 2011 4:01 am nga Armendi

» enis rama , nevoja jone per ALLAHUN
Sat Sep 17, 2011 3:53 am nga Armendi

» Ramazani
Sat Sep 17, 2011 3:46 am nga Armendi

» Njëzet e dy pyetje prej priftit për muslimanin,e një pyetje nga muslimani!
Mon Jun 20, 2011 10:54 am nga Kujtimi

» libri riajdu salihi vellimi i pare ne shitje
Mon Jun 20, 2011 10:53 am nga Kujtimi

» rruga me eshkurter per ne xhennet - enis rama
Thu Jun 09, 2011 2:37 pm nga abdullahemin-besnikmumin

» Teoria e re: Ne fakt njeriu nuk e mka prejardhjen prej majmunit
Wed Jan 05, 2011 1:43 am nga Kujtimi

» Hadithi i dites
Fri Dec 31, 2010 11:22 pm nga Kujtimi

» Të diplomuarit e parë të akademisë pedagogjike islame në Gjermani
Fri Dec 31, 2010 11:18 pm nga Kujtimi

Kush është në linjë
0 Përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 0 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 10 më Thu Aug 18, 2016 6:38 pm
Statistikat
Forumi ka 55 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri marisoltompson

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 210 artikuj v 152 temat
Ora
Affiliates
free forum
Vizitat nderkombetare
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Mbajtja e hajmalive eshte shirk.!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
arbnora
Anetare i ri
Anetare i ri


Numri i postimeve : 13
Pikët : 76
Allahu të shpërbleftë : 5
Join date : 04/09/2010
Age : 23
Location : kosov

MesazhTitulli: Mbajtja e hajmalive eshte shirk.!   Wed Oct 06, 2010 9:14 am

Lidhja e hajmalive apo mbajtja e tyre ne hyrje të shtëpis apo në cilindo vend qoft është prej shirkut , gjithëashtu mbajtja e letrave dhe e rruzave apo pejëve të ndryshem për t`u mbrojutur nga msyshi … nëse beson se të gjitha këto jan vetëm sepeb për t`u mbrojtur dhe mnyra për tu mbrojtur nga msyshi kjo është shirk i vogel .
Falenderimet dhe lavdërimet i takojnë vetëm Allahut subhanehu ve te’ala. Salavatet dhe selamet qofshin mbi të Dërguarin tonë Muhamedin alejhi selam, mbi familjen e tij, mbi shokët e tij, dhe mbi të gjithë ata të cilët e pasojnë rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit.

Lidhja e hajmalive apo mbajtja e tyre ne hyrje të shtëpis apo në cilindo vend qoft është prej shirkut , gjithëashtu mbajtja e letrave dhe e rruzave apo pejëve të ndryshem për t`u mbrojutur nga msyshi … nëse beson se të gjitha këto jan vetëm sepeb për t`u mbrojtur dhe mnyra për tu mbrojtur nga msyshi kjo është shirk i vogel .

Mirpo nëse beson – Allahu na rujt – se këto janë shkaku kryesor për t`u mbrojtur nga msyshi dhe të keqijat atëherë kjo të nxjerrë nga feja dhe është shirk i madh sepse në këtë rast ti je lidhur dhe mbeshtetur në dikë tjetër përveq Allahut ..

Hajmalit janë dy lloje :

Lloji i parë : Hajmalit të shkruara me fjalë të Kur`anit si p.sh . Ti shkrush disa ajete të Kur`anit dhe ti lidhesh në qaf apo ne vetur apo në shtëpi apo në cilindo vend qoftë kjo është e ndalur me Kur`an dhe Sunnet sepse nuk ka argument që e lejon një gjë të tillë.

Po të kishte argument Allahu do të na e tregonte në Kur`an sepse Allahu ka treguar se e ka kompletuar këtë fe dhe s`ka nevoj për të vendosur një ligj të ri në këtë fe sepse kjo i takon vetëm Allahut dhe askujt tjetër .

Lloji i dytë : Hajmalit të shkruar jo me fjalë të Kur`anit : p.sh . disa njerëzi i shkruajn emrat e xhinëve dhe shenjat e maxhistarëve dhe i lidhin në qaf apo ne vende të ndryshme , këto janë prej shirkut –Allahu na ruajt- .

Thotë Abdullah ibni Mesudi – radijaAllahu anhu - : Kush ia hjek një hajmali dikujt nga trupi shperblimi i tij do të jetë sikur të kishte liruar një rob .

Hudhejfe ibni Jemani –radijAllahu anhu – e ka parë një njëri që e mbante në doren etij një hallk të hekurit … I tha atij : q`ka është kjo ? ai tha : Kjo është mbrojtje prej semundjes .. ai i tha : Hiqe atë se ajo nuk të shton tjetër përveq se smundje .. dhe nëse vdes me të kurr s`do të shpetosh …?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Kujtimi
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 163
Pikët : 523
Allahu të shpërbleftë : 4
Join date : 31/08/2010
Age : 28
Location : Prizren

MesazhTitulli: Re: Mbajtja e hajmalive eshte shirk.!   Sat Oct 09, 2010 10:28 pm

Allahu na ruajt prej shirkut te vogel dhe prej shirkut te madh.

Sot ka shume njerez qe perdorin hajmali, duke menduar se ato do ti sherojne...Subhanallah!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://zeri-islam.albanianforum.net
 
Mbajtja e hajmalive eshte shirk.!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zëri Islam :: Tjera :: Tema tjera-
Kërce tek: