Zëri Islam
Es selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ju deshirojme caste te mira ne forumin 'Zeri Islam', duke deshiruar qe te perfitoni nga ky forum.
Ne qofte se nuk jeni te regjistruar ne forum, atehehere klikoni ne butonin Regjistrohu dhe kjo nuk do te ju marre kohe me shume se 30 sec, ne qofte se jeni i regjistruar, atehere mund te hyni ne forum, duke klikuar ne butonin Identifikohu.
Zëri Islam


 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Es selamu alejkum vellezer dhe motra. Forumi "Zeri Islam" me permbajtje fetare, sapo eshte hapur dhe ka nevoje per anetare. Ndihmoni te perhapet fjala e All-llahut.
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
Kujtimi (163)
 
abdullahemin-besnikmumin (30)
 
Mustaf (16)
 
Armendi (15)
 
arbnora (13)
 
antimunafikun (9)
 
albert (3)
 
fatlume neziri (3)
 
Ardita (1)
 
Muhamedin.K (1)
 
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Zekati
Sat Sep 17, 2011 4:01 am nga Armendi

» enis rama , nevoja jone per ALLAHUN
Sat Sep 17, 2011 3:53 am nga Armendi

» Ramazani
Sat Sep 17, 2011 3:46 am nga Armendi

» Njëzet e dy pyetje prej priftit për muslimanin,e një pyetje nga muslimani!
Mon Jun 20, 2011 10:54 am nga Kujtimi

» libri riajdu salihi vellimi i pare ne shitje
Mon Jun 20, 2011 10:53 am nga Kujtimi

» rruga me eshkurter per ne xhennet - enis rama
Thu Jun 09, 2011 2:37 pm nga abdullahemin-besnikmumin

» Teoria e re: Ne fakt njeriu nuk e mka prejardhjen prej majmunit
Wed Jan 05, 2011 1:43 am nga Kujtimi

» Hadithi i dites
Fri Dec 31, 2010 11:22 pm nga Kujtimi

» Të diplomuarit e parë të akademisë pedagogjike islame në Gjermani
Fri Dec 31, 2010 11:18 pm nga Kujtimi

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 10 më Thu Aug 18, 2016 6:38 pm
Statistikat
Forumi ka 55 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri marisoltompson

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 210 artikuj v 152 temat
Ora
Affiliates
free forum
Vizitat nderkombetare
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Këshilla të vogla për një kurim të madh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kujtimi
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 163
Pikët : 523
Allahu të shpërbleftë : 4
Join date : 31/08/2010
Age : 28
Location : Prizren

MesazhTitulli: Këshilla të vogla për një kurim të madh   Wed Oct 06, 2010 9:03 am

Këshilla të vogla për një kurim të madh


Motrave muslimane me dashuri e respekt... (l.k)

Merr rrënjët e përrulësisë me gjethet e durimit dhe farat e modestisë e të devotshmerisë. Shto lulet e pendimit dhe të bindjes. Tërë këtë hidhe në një enë të virtytit. Ndiz zjarrin e dashurisë së Allahut duke i zbatuar praktikat me çka jemi urdhëruar (porositur) deri në shfaqjen e urtësisë. Derdhe këtë çaj të urtësisë në një gotë të sinqeritetit. Ø«mbëlsoje të tërën me mjaltin e takimit me Allahun në ditën e Ringjalljes, dhe ti do të vërresh se ky çaj do t'i largojë të gjitha sëmundjet që ndodhen mbi tokë».

E dashura motër ! Për të gjitha rastet dhe në çdo kohë, që bukuria yte të jetë sa më e madhe:

Vë penelatën e sinqeritetit në buzët tua, ato do të jenë pafundësisht më të bukura:

Përdore pendimin si pastrues të çdo mëkati, që kishe për t'u ankuar.

Mbroj flokët tua me mbulesën që do të mbronte nga shikimet e zjarrta të të huajve.

Të gjitha këto pajisje të mrekullueshme ti do të mund t'i gjesh vetëm në «dyqanin» e Islamit, përfito pra nga ky rast dhe nxito t'i fitosh!

Për buzë tërheqëse, përdor fjalët më të buta.

Për sy të bukur, kërko të mirën në rrethin tuaj.

Për një fytyrë të përhjekur, ndaje ushqimin tënd me të varfërin.

Për flokë të mëndafshtë, lere fëmiun që t'i përshkojë ato me gishtërinnjt e vet një ose dy herë në ditë.

Për drejtëpeshim, ecni me bindjen se nuk ecni kurrë vetëm.

Familja dhe miqtë duhet të trajtohen me kujdesin më të madh dhe me shumë dashuri; Kurrë mos përzini jashtë këdoqoftë.

Kujtohuni, nëse kini nevojë për një dorë ndihmëse, ju do ta gjeni ate në anën e skajshme të krahut tuaj. Gjatë plakjes, do të hetoni se ju kini dy duar, njerën për t'u ndihmuar, tjetrën për t'i ndihmuar të tjerët.

Bukuria e një femre nuk qëndron në veshjen që mban ajo, as në dukjen fizike të saj e as në mënyrën e të krehurit të flokëve. Bukuria e një femre duhet të shihet në sytë e saj, sepse, ajo është derë e zemrës, vendqëndrimi dashurisë.

Bukuria e njëmendtë e një femre pasqyrohet përmes shpirtit saj. Kjo është ngrohtësia që e jep me dashuri, pasioni që e tregon.


Zgjodhi e përktheu nga faqja në fr. « Sajidine. Com ».

L.Kullashi


Sajidine. Com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://zeri-islam.albanianforum.net
 
Këshilla të vogla për një kurim të madh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zëri Islam :: Tema islame :: Femra ne islam-
Kërce tek: