Zëri Islam
Es selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ju deshirojme caste te mira ne forumin 'Zeri Islam', duke deshiruar qe te perfitoni nga ky forum.
Ne qofte se nuk jeni te regjistruar ne forum, atehehere klikoni ne butonin Regjistrohu dhe kjo nuk do te ju marre kohe me shume se 30 sec, ne qofte se jeni i regjistruar, atehere mund te hyni ne forum, duke klikuar ne butonin Identifikohu.
Zëri Islam


 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Es selamu alejkum vellezer dhe motra. Forumi "Zeri Islam" me permbajtje fetare, sapo eshte hapur dhe ka nevoje per anetare. Ndihmoni te perhapet fjala e All-llahut.
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
Kujtimi (163)
 
abdullahemin-besnikmumin (30)
 
Mustaf (16)
 
Armendi (15)
 
arbnora (13)
 
antimunafikun (9)
 
albert (3)
 
fatlume neziri (3)
 
Ardita (1)
 
Muhamedin.K (1)
 
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Zekati
Sat Sep 17, 2011 4:01 am nga Armendi

» enis rama , nevoja jone per ALLAHUN
Sat Sep 17, 2011 3:53 am nga Armendi

» Ramazani
Sat Sep 17, 2011 3:46 am nga Armendi

» Njëzet e dy pyetje prej priftit për muslimanin,e një pyetje nga muslimani!
Mon Jun 20, 2011 10:54 am nga Kujtimi

» libri riajdu salihi vellimi i pare ne shitje
Mon Jun 20, 2011 10:53 am nga Kujtimi

» rruga me eshkurter per ne xhennet - enis rama
Thu Jun 09, 2011 2:37 pm nga abdullahemin-besnikmumin

» Teoria e re: Ne fakt njeriu nuk e mka prejardhjen prej majmunit
Wed Jan 05, 2011 1:43 am nga Kujtimi

» Hadithi i dites
Fri Dec 31, 2010 11:22 pm nga Kujtimi

» Të diplomuarit e parë të akademisë pedagogjike islame në Gjermani
Fri Dec 31, 2010 11:18 pm nga Kujtimi

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 10 më Thu Aug 18, 2016 6:38 pm
Statistikat
Forumi ka 55 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri marisoltompson

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 210 artikuj v 152 temat
Ora
Affiliates
free forum
Vizitat nderkombetare
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Domethenia e fjales la ilahe ilallah

Shko poshtë 
AutoriMesazh
abdullahemin-besnikmumin
Anetare i ri
Anetare i ri


Numri i postimeve : 30
Pikët : 89
Allahu të shpërbleftë : 10
Join date : 06/10/2010
Location : kamenice

MesazhTitulli: Domethenia e fjales la ilahe ilallah   Wed Oct 06, 2010 8:13 am

Domethenia e fjales la ilahe ilallah
Domethënia dhe kushtet e la ilahe ilallah

Mexhmu el-Fetaua [vëll, 1, f.231] të Abdul-Aziz bin BazDomethënia e saj – Askush nuk meriton të adhurohet përveç AllahutKushtet e saj janë:1. Fraza mohuese – Askush nuk meriton të adhurohet [la ilahe]
2. Fraza pohuese – përveç Allahut [ilallah]Fraza:"Askush nuk meriton të adhurohet" mohon të gjitha objektet e tjera të rreme, ndërsa fraza "përveç Allahut" pohon që ka vetëm një Zot të vërtetë e të denjë për t'u adhuruar, i cili s'ka ortakë.Kushtet e shehadetit [dëshmisë së besimit] janë tetë:1. Dituria [Ilm]: Dituria rreth domethënies së saj – çfarë pohohet dhe çfarë mohohet me të… Siç u cekë më herët, ku u përmend se domethënia e "Askush nuk meriton të adhurohet përveç Allahut" është se të tjerat objekte, që njerëzimi i ka vendos pranë Allahut, janë të rreme.2. Bindja [Jekin]: Bindja në domethënien e saj, e lirë nga dyshimi. Kjo do të thotë se njeriu duhet të jetë i bindur që askush nuk meriton të adhurohet përveç Allahut.3. Sinqeriteti [el-Ihlas]: Kjo do të thotë sinqeriteti që robi ka ndaj Zotit të tij në të gjitha aktet e adhurimit. Për shembull, nëse ndonjë devijon nga ky sinqeritet ndaj Allahut dhe e drejton atë ndaj një pejgamberi, mbrojtësi, idhulli, mbreti, xhini, apo ndonjë tjetër objekti të rremë adhurimi, atëherë me siguri ai është i fajshëm për shirk [idhujtari] dhe ka kundërshtuar këtë kusht të shehadetit [dëshmisë së besimit], i cili është sinqeriteti.4. Vërtetësia [es-Sidk]: Domethënia e kësaj është të flitet e vërteta me qëllim që të heqet ndonjë veçori e hipokrizisë. Kjo është domethënia e sidk. Kjo po ashtu do të thotë të zbatosh vërtetësinë me gjuhë dhe po ashtu me zemër. Nëse sidku zbatohet vetëm me gjuhë dhe jo me zemër, atëherë ky kusht i vërtetësisë nuk është përmbushur.5. Dashuria [el-Mehebeh]: Domethënia e kësaj është të duash Allahun. Deklarimi i shehadetit kërkon që personi ta dojë Allahun. Nëse dikush deklaron besimin e tij por nuk e do Allahun, atëherë ai gjendet në një fazë të mosbesimit, ku nuk hyn në Islam, siç ka qenë mënyra e hipokritëve. Dëshmia për këtë është thënia e Allahut:"Thuaj [O Muhamed njerëzimit]: nëse vërtet e doni Allahun, atëherë më pasoni. Allahu do t'ju dojë dhe do t'jua falë mëkatet. Allahu është Falës, më i Mëshirshmi". [Aal Imran, 31]6. Pajtimi [el-Inkijad]: Njeriu duhet të pajtohet me detyrimet e shehadetit. Kjo do të thotë të zbatohen të gjitha detyrat me besim dhe bindje që këto detyrime janë të drejtat që Zoti yt ka ndaj teje. Nëse njeriu dështon që ta adhurojë Allahun dhe t'i përmbahet ligjvënies së Tij, duke treguar arrogancë dhe armiqësi ndaj kësaj, atëherë ai s'është nga besimtarët, siç ka qenë rasti me Iblisin [Dreqin] dhe të tjerët të natyrës së tij.7. Pranimi [el-Kubul]: Njeriu duhet të pranojë shehadetin dhe domethënien e tij. Kjo do të thotë të pranosh të gjitha kushtet e tij me sinqeritet dhe ta adhurosh vetëm Allahun. Kjo po ashtu detyron lënien e asaj që adhurohet përveç Allahut si i barabartë, ndërsa jeni të qëndrueshëm dhe të kënaqur në këtë.8. Refuzimi i gjithçkaje që adhurohet përveç Allahut: Domethënia e këtij kushti është që njeriu duhet të jetë i pastër dhe të rrijë larg nga të gjitha aktet e adhurimit të diçkaje tjetër përveç adhurimit të Allahut. Dhe, ai duhet të pranojë me bindje se të gjitha aktet e adhurimit të cilat nuk bëhen vetëm për Allahun, janë të rreme dhe ato duhet refuzuar.Allahu thotë në Kur'an:"Kushdo që mohon taghut [perënditë dhe sistemet e rreme] dhe beson në Allahun, atëherë ai ka kapur vend-mbajtjen më të sigurt që kurrë s'do të thyhet. Allahu sheh gjithçka, është i Gjithdijshëm". [el-Bekare, 256]
__________________
Ka thënë Shejkh Muhammed Ibn Salih El-Uthejmin (rahimehull-llah):
Kush e akuzon Shejkh Albanin (rahimehull-llah) për Irxha, ose nuk e din se çfarë është Irxhaja ose nuk e njeh Shejkh Albanin (rahimehull-llah) ose nuk i njeh te dyja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Domethenia e fjales la ilahe ilallah
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zëri Islam :: Kushtet e Islamit :: Shehadeti-
Kërce tek: