Zëri Islam
Es selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ju deshirojme caste te mira ne forumin 'Zeri Islam', duke deshiruar qe te perfitoni nga ky forum.
Ne qofte se nuk jeni te regjistruar ne forum, atehehere klikoni ne butonin Regjistrohu dhe kjo nuk do te ju marre kohe me shume se 30 sec, ne qofte se jeni i regjistruar, atehere mund te hyni ne forum, duke klikuar ne butonin Identifikohu.
Zëri Islam


 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Es selamu alejkum vellezer dhe motra. Forumi "Zeri Islam" me permbajtje fetare, sapo eshte hapur dhe ka nevoje per anetare. Ndihmoni te perhapet fjala e All-llahut.
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
Kujtimi (163)
 
abdullahemin-besnikmumin (30)
 
Mustaf (16)
 
Armendi (15)
 
arbnora (13)
 
antimunafikun (9)
 
albert (3)
 
fatlume neziri (3)
 
Ardita (1)
 
Muhamedin.K (1)
 
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Zekati
Sat Sep 17, 2011 4:01 am nga Armendi

» enis rama , nevoja jone per ALLAHUN
Sat Sep 17, 2011 3:53 am nga Armendi

» Ramazani
Sat Sep 17, 2011 3:46 am nga Armendi

» Njëzet e dy pyetje prej priftit për muslimanin,e një pyetje nga muslimani!
Mon Jun 20, 2011 10:54 am nga Kujtimi

» libri riajdu salihi vellimi i pare ne shitje
Mon Jun 20, 2011 10:53 am nga Kujtimi

» rruga me eshkurter per ne xhennet - enis rama
Thu Jun 09, 2011 2:37 pm nga abdullahemin-besnikmumin

» Teoria e re: Ne fakt njeriu nuk e mka prejardhjen prej majmunit
Wed Jan 05, 2011 1:43 am nga Kujtimi

» Hadithi i dites
Fri Dec 31, 2010 11:22 pm nga Kujtimi

» Të diplomuarit e parë të akademisë pedagogjike islame në Gjermani
Fri Dec 31, 2010 11:18 pm nga Kujtimi

Kush është në linjë
0 Përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 0 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 10 më Thu Aug 18, 2016 6:38 pm
Statistikat
Forumi ka 55 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri marisoltompson

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 210 artikuj v 152 temat
Ora
Affiliates
free forum
Vizitat nderkombetare
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Francë: shkollat publike ballafaqohen me kërkesa fetare

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kujtimi
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 163
Pikët : 523
Allahu të shpërbleftë : 4
Join date : 31/08/2010
Age : 28
Location : Prizren

MesazhTitulli: Francë: shkollat publike ballafaqohen me kërkesa fetare   Sun Oct 31, 2010 4:21 am

Francë: shkollat publike ballafaqohen me kërkesa fetareNxënësit muslimanë dhe prindërit e tyre në shkollat publike franceze gjithnjë e më tepër i paraqesin kërkesat e tyre fetare

Prandaj mësimdhënësit iu duhet të fillojnë me sqarimin e parimeve laike të vendit, qëndron në raportin zyrtarë.
‘Këshilli i Lartë për Integrim’ (HCI) raporton për problemin në rritje me nxënësit emigrant që kanë vërejtje rreth ligjëratave rreth holokaustit, kryqëzatave apo evolucionit, kërkojnë ushqim hallall dhe "nuk e pranojnë kulturën franceze dhe vlerat e saja.”
“Është shumë vështirë që profesorët t’i rezistojnë presioneve fetare”, qëndron në raportin i cili këtë fundjavë u botua në 'Journal du Dimanche'. Raporti përfundimtarë pritet të botohet muajin e ardhshëm.
Në raport, i cili shqyrton një spektër të gjerë çështjesh me të cilat ballafaqohen nxënësit emigrant, nuk janë përmendur kurrfarë shifrash që lidhen me fenë.

Mësimdhënësit shpeshherë ballafaqohen me vërejtje kur ligjërojnë për religjionet botërore, holokaustin, luftën franceze në Algjeri, ose diskutojnë për ngjarjet në Izrael dhe Palestinë, ose aksionet amerikane në vendet muslimane, thuhet në studim.
“Mësimdhënësit rregullisht kanë probleme sepse prindërit musliman refuzojnë që fëmijët e tyre të mësojnë për krishterimin, thuhet në raport.”

www.islamgjakova.net
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://zeri-islam.albanianforum.net
 
Francë: shkollat publike ballafaqohen me kërkesa fetare
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zëri Islam :: Fillimi :: Lajme islame-
Kërce tek: