Zëri Islam
Es selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ju deshirojme caste te mira ne forumin 'Zeri Islam', duke deshiruar qe te perfitoni nga ky forum.
Ne qofte se nuk jeni te regjistruar ne forum, atehehere klikoni ne butonin Regjistrohu dhe kjo nuk do te ju marre kohe me shume se 30 sec, ne qofte se jeni i regjistruar, atehere mund te hyni ne forum, duke klikuar ne butonin Identifikohu.
Zëri Islam


 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Es selamu alejkum vellezer dhe motra. Forumi "Zeri Islam" me permbajtje fetare, sapo eshte hapur dhe ka nevoje per anetare. Ndihmoni te perhapet fjala e All-llahut.
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
Kujtimi (163)
 
abdullahemin-besnikmumin (30)
 
Mustaf (16)
 
Armendi (15)
 
arbnora (13)
 
antimunafikun (9)
 
albert (3)
 
fatlume neziri (3)
 
Ardita (1)
 
Muhamedin.K (1)
 
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Zekati
Sat Sep 17, 2011 4:01 am nga Armendi

» enis rama , nevoja jone per ALLAHUN
Sat Sep 17, 2011 3:53 am nga Armendi

» Ramazani
Sat Sep 17, 2011 3:46 am nga Armendi

» Njëzet e dy pyetje prej priftit për muslimanin,e një pyetje nga muslimani!
Mon Jun 20, 2011 10:54 am nga Kujtimi

» libri riajdu salihi vellimi i pare ne shitje
Mon Jun 20, 2011 10:53 am nga Kujtimi

» rruga me eshkurter per ne xhennet - enis rama
Thu Jun 09, 2011 2:37 pm nga abdullahemin-besnikmumin

» Teoria e re: Ne fakt njeriu nuk e mka prejardhjen prej majmunit
Wed Jan 05, 2011 1:43 am nga Kujtimi

» Hadithi i dites
Fri Dec 31, 2010 11:22 pm nga Kujtimi

» Të diplomuarit e parë të akademisë pedagogjike islame në Gjermani
Fri Dec 31, 2010 11:18 pm nga Kujtimi

Kush është në linjë
1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 10 më Thu Aug 18, 2016 6:38 pm
Statistikat
Forumi ka 55 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri marisoltompson

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 210 artikuj v 152 temat
Ora
Affiliates
free forum
Vizitat nderkombetare
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Kataloni: Qeveria shqyrton ndalimin e niqabit dhe burkës në shkolla

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kujtimi
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 163
Pikët : 523
Allahu të shpërbleftë : 4
Join date : 31/08/2010
Age : 28
Location : Prizren

MesazhTitulli: Kataloni: Qeveria shqyrton ndalimin e niqabit dhe burkës në shkolla   Tue Oct 26, 2010 2:47 am

Kataloni: Qeveria shqyrton ndalimin e niqabit dhe burkës në shkollaQeveria rajonale e Katalonisë (Generelitat) është duke shqyrtuar ndalimin e nikabit dhe burkës në shkolla, por duke u lejuar muslimaneve që të bartin hixhabin, nëse ato dëshirojnë.

Generalitat thotë se kjo është zgjidhja më e mirë e mundshme që t'ju lejojnë studenteve të vazhdojnë të ndjekin bindjet e tyre fetare, por pa 'parandalimin e komunikimit të ndërsjellë mes nxënësve.

Politikanët thonë se nikabi/burka, që mbulon gjithë trupin "zvogëlon pamjen dhe e rëndon lëvizjen e kokës", bile mund të "pengojë lëvizjen e krahëve dhe të duarve."

Ata, gjithashtu thonë se shprehja e fytyrës, si një nga faktorët më të rëndësishëm të komunikimit verbal dhe 'marrëdhënieve sociale dhe arsimore", humb nëse fshihet prapa burkës.
"Por, hixhabi, në rastin e sikëve turbani, nuk ia rëndon jetën fëmijës, nëse vetëm i mbulojnë flokët", tha zëdhënësi i parlamentit.

Ata thonë se në asnjë mënyrë nuk duhet ta përjashtojnë fëmijën në qoftë se refuzon ta heq 'mbulesën nga koka", siç ishte rasti me vajzën adoleshente në Pozuelo de Alarcon (Madrid).
Generalitat, gjithashtu thotë se hixhabi mund të ketë përparësi sepse mundëson që shkolla të shpjegojë diversitetin kulturor dhe fetar duke i vendosur ato në jetën reale më mirë se sa tekstet që kanë të bëjnë me vetëm një teori, bënë të ditur 'ThinkSpain'.www.islamgjakova.net
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://zeri-islam.albanianforum.net
 
Kataloni: Qeveria shqyrton ndalimin e niqabit dhe burkës në shkolla
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zëri Islam :: Fillimi :: Lajme islame-
Kërce tek: