Zëri Islam
Es selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu

Ju deshirojme caste te mira ne forumin 'Zeri Islam', duke deshiruar qe te perfitoni nga ky forum.
Ne qofte se nuk jeni te regjistruar ne forum, atehehere klikoni ne butonin Regjistrohu dhe kjo nuk do te ju marre kohe me shume se 30 sec, ne qofte se jeni i regjistruar, atehere mund te hyni ne forum, duke klikuar ne butonin Identifikohu.
Zëri Islam


 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Es selamu alejkum vellezer dhe motra. Forumi "Zeri Islam" me permbajtje fetare, sapo eshte hapur dhe ka nevoje per anetare. Ndihmoni te perhapet fjala e All-llahut.
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
Kujtimi (163)
 
abdullahemin-besnikmumin (30)
 
Mustaf (16)
 
Armendi (15)
 
arbnora (13)
 
antimunafikun (9)
 
albert (3)
 
fatlume neziri (3)
 
Ardita (1)
 
Muhamedin.K (1)
 
Navigacion
 Portali
 Indeksi
 Lista e Anëtarëve
 Profili
 Pytësori
 Kërko
Tema Fundit
» Zekati
Sat Sep 17, 2011 4:01 am nga Armendi

» enis rama , nevoja jone per ALLAHUN
Sat Sep 17, 2011 3:53 am nga Armendi

» Ramazani
Sat Sep 17, 2011 3:46 am nga Armendi

» Njëzet e dy pyetje prej priftit për muslimanin,e një pyetje nga muslimani!
Mon Jun 20, 2011 10:54 am nga Kujtimi

» libri riajdu salihi vellimi i pare ne shitje
Mon Jun 20, 2011 10:53 am nga Kujtimi

» rruga me eshkurter per ne xhennet - enis rama
Thu Jun 09, 2011 2:37 pm nga abdullahemin-besnikmumin

» Teoria e re: Ne fakt njeriu nuk e mka prejardhjen prej majmunit
Wed Jan 05, 2011 1:43 am nga Kujtimi

» Hadithi i dites
Fri Dec 31, 2010 11:22 pm nga Kujtimi

» Të diplomuarit e parë të akademisë pedagogjike islame në Gjermani
Fri Dec 31, 2010 11:18 pm nga Kujtimi

Kush është në linjë
0 Përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 0 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 10 më Thu Aug 18, 2016 6:38 pm
Statistikat
Forumi ka 55 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri marisoltompson

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 210 artikuj v 152 temat
Ora
Affiliates
free forum
Vizitat nderkombetare
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search

Share | 
 

 Bisedë me sorren

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kujtimi
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 163
Pikët : 523
Allahu të shpërbleftë : 4
Join date : 31/08/2010
Age : 28
Location : Prizren

MesazhTitulli: Bisedë me sorren   Sat Oct 23, 2010 2:31 am

Bisedë me sorrenH. Selim ef. Samiu

Një ditë i vetmuar në dritare vërejta një sorrë. Tingujt e zërit të saj ak, ak, ak-ak sikur më ishin drejtuar mua. Kjo tërhoqi vëmendjen time: zogu i egër në dritaren time! Duke e vërejtur filluam bisedën.
Sorra tha: -Selamun alejkun, o shitës i aromave!
-Unë u përgjigja: -Ve alejkum selam, zog. Mirë se erdhe
-Mirë se të gjeta – u përgjigj sorra.
Unë e pyeta: - Nga vjen?
-Sorra u përgjigj: -Nga Ademi, mosekzistenca fizike
Në pyetjen time: - Ku shkon? – u përgjigj:
-Në Adem (mosekzistencë)
Unë: -çfarë gjuhe fletë?
Sorra u përgjigj: -Arabisht
Unë: - çfarë do të thotë kjo dhe me kënd ka të bëjë?
Sorra u përgjigj: - Babai juaj Ademi qe i padëgjueshëm.
Ju afrua pemës së ndaluar duke bërë mëkat (akun, el-aku, ak).
Unë: - Kujt i drejtohet këto fjalë?
-Sorra u përgjigj: - Juve, që të hakmerreni ndaj shejtanit i cili e mashtroi babain tuaj Ademin, dhe pasardhësit kanë të drejtë në hakmarrje.
Unë: si ta bëjmë këtë?
Sorra: - Ti kundërvihemi gjithmonë shejtanit duke i bërë sexhde All-llahut xh.sh.
Unë: çfarë paraqet sexhdeja?
Sorra: Bindje dhe nderim.
Unë: përse i ke puplat me ngjyrë të zezë dhe të bardhë?
Sorra: Në këtë botë ka shumë ngjyra, por të gjitha komponohen në të zezë dhe bardhë. Për këtë unë jam në këtë botë lloj i veçantë.
Unë: cila prej këtyre dy ngjyrave është themelore dhe më e rëndësishme?
Sorra: -Ngjyra themelore është e zeza dhe tregon në fazën e Ademit – mosekzistencës fizike. Ngjyra ime e bardhë është relative dhe anësore. Ekzistenca ime fizikë është atim i cili tregon në dhuratën nga ana e ekzistencës së vërtetë absolute e cila është e domosdoshme (Vaxhib el-vuxhud) nga All-llahu xh.sh
Unë: -Nëse është kështu, çka je ti?
Sorra: -Unë jam hije ose fantazi, mosekzistencë - Adem me ekzistencën e domosdoshme-Vuxhud.
Unë: -Ku fluturon?
Sorra: -Në vijën e paramenduar ku takohet e zeza me të bardhën.
Unë: -çfarë tregon vija e zezë?
Sorra: -Ajo është vija e rrugës së drejtë, urdhër i lartë nga Kur’ani: “Festekim kema umirte”
“Ti (Muhammed) përqendrohu vendosmërisht ashtu si je i urdhëruar…”1
Unë: -Si është i mundur kalimi nëpër stazën e urës tejet delikate?
Sorra: -Zhdukja yte (fena) në mënjanimin e çdo gjëje përveç All-llahut.
Unë: -Nga kalohet?
Sorra: -Në mbretërinë e cila nuk zhduket kurrë, gjegjësisht në zhytjen në ekzistencën e përhershme Hyjnore (beka bil-lah).
Unë: -E si kalohet?
Sorra: Me dritën e besimit ndaj Kur’anit:
“Nuruhum jes’a bejne ejdihim… “Drita e tyre ndriçon para tyre….”2
Unë: -Ku banoni?
Sorra: -Në drurët e lartë.
Unë: Përse nuk jetoni në shtëpia?
Sorra: -shtëpitë i ndërtojnë njerëzit, ndërsa drurët janë ndërtesat e All-llahut të madhërishëm.
Unë: -Përse i bëni foletë lartë?
Sorra: -Që ti ruajmë të vegjlit nga disa njerëz.
Unë: -Në ju ankohen njerëzit se ju dëmtoni pemët dhe perimet?
Sorra: -U tërheqim vërejtjen njerëzve të cilët harrojnë përmendjen dhe përkujtimin ndaj Zotit. Gjithashtu u tërheqim vërejtjen njerëzve të jenë të zgjuar në ngritjet shpirtërore që të ruhen nga rëniet.
Unë: -Përse kërceni?
Sorra: -Imitojmë shkurtëzat. Por ne jetojmë në pemë dhe kërcejmë prej njërës në tjetrën degë, dhe kjo është ecja ynë.
Unë: -Kujt i ngjasoni me këtë ecje të çuditshme dhe të pabarabartë?
Sorra: -Njerëzve injorant të cilët njerëzve naiv me zemra të pastra u hedhim pluhur syve dhe ata që fjalët e rëndësishme i tregojnë sipas hamendjes së tyre.
Unë: -A mundet feja pa dituri?
Sorra: -A mund të fluturoj unë pa krahë?
Unë: -Çfarë paraqet bishti juaj i gjatë?
Sorra: Ekzistojnë dy shenja. Njëri është që bishti i gjatë na mban në jetë. I dyti u tregon për të metat. Ka njerëz të cilët tek tjetri shohin gjembin, ndërsa tek vetja nuk e vërejnë as drurin. Neve na është dhënë që të shohim bishtin tonë e mos ti shohim të metat e tjerëve, sepse është thënë: I lumi ai i cili brengoset për të metat e tij sepse kjo e pengon që ti sheh të metat e tjerëve.
Unë: -Atëherë ju jeni shumë të preokupuara me rregullimin e bishtit tuaj.
Sorra: -Bishti im është shenjë imi për tu dalluar nga shpezët e tjera, e secili krenohet me shenjën e tij.
Unë: -Ju bini gjithkund, por kokën e keni gjithmonë të pastër.
Sorra: -Ne nuk themi se jemi të ruajtura nga mëkatet. Por edhe pse ndonjëherë bimë në vende të pa pastra, nuk humbasim mendjen, e duam pastërtinë, dhe largohemi nga papastërtia.
Edhe me të meta njeriu është i pranuar. Babai juaj, Ademi a.s. e pranoi gabimin e tij, u pendua, bëri lutje duke shpresuar.
Unë: -Si është e mundur bini në baltë e nuk humbisni vlerën tuaj?
Sorra: -A thua rrezet e Diellit nuk bijën në baltë?
Edhe margaritari bie në baltë … por nuk humbasin vlerën e tyre.
Unë: -Më trego një shembull!
Sorra: -Ja p.sh. dituria dhe përsosmëria (ilm dhe kemal). Nëse lumturisë i arrin fundi…çfarë atëherë? Çdo gjë ka kulmin e saj. Kur je në kulm të ngritjes, mos u kryelartëso sepse: pas ngritjes është zbritja!
Unë: -ç’është padituria?
Sorra: -Padituria është si katrani, kudo që bie, mbetet njolla.
Unë: -Kush është mbreti juaj?
Sorra: -Skifteri i bardhë (bazul-esh-heb).
Unë: -Kush janë ashikët tuaj?
Sorra: -Bilbilat.
Unë: -Kush janë përmendësit tuaj (dhakirat)?
Sorra: -Pëllumbeshat.
Unë: -Kush janë ata që kanë arritur më shumë njohuri?
Sorra: -Papagajtë.
Unë: -Kush janë vaizët (ligjëruesit) tuaj?
Sorra: -Hutat
Unë: -Kush janë haxhinjtë tuaj?
Sorra: Lejlekët.
Unë: -Kush janë adhuruesit tuaj?
Sorra: -Pëllumbat
Unë:-Kush janë ndihmuesit tuaj?
Sorra: -Pupëzat (Hud-hudi)
Unë: -Zakonisht besimtarët i mashtrojnë.
Sorra: -Njëherë mund të mashtrohet, por dy herë jo.
Në një hadith thuhet: “Besimtari nuk duhet të lejoj që nga një zgavër ta hajë dy herë gjarpri”
Unë: -Më këshillo diç.
Sorra: -Mbrohu me të mira, hidhi të këqijat, ecë rrugës së drejtë, flaki mëkatet, pastro zemrën tënde. Çka sheh, fshihe, çka nuk sheh, mos fol.
Unë: -Më vjen mirë që u takuam, më shërbyen fjalët e urta tua. Faleminderit!
Sorra: -Edhe mua më vjen mirë, dhe të dëshiroj sukses. Qëndro në dashurin ndaj All-llahut të dashur!
Pastaj, u ngritë dhe fluturoi në qiellin e kaltër, e unë mbeta duke medituar gjatë për këtë takim të këndshëm duke falënderua All-llahun e madhërishëm për këto këshilla të bukura.1 Hudë, 112
2 Et Tahirmë, 8Përktheu dhe përshtati:
Dr. Ali F. Iljazi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://zeri-islam.albanianforum.net
 
Bisedë me sorren
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Zëri Islam :: Tema islame :: Te ndryshme-
Kërce tek: